Chiny pomagają Rosji słać ropę poniżej radaru sankcji Zachodu

1 sierpnia 2023, 10:00 Bezpieczeństwo

Odtajniony raport wywiadu amerykańskiego National Intelligence z lipca 2023 roku pokazuje, że Chiny wspierają Rosję objętą sankcjami Zachodu za inwazję na Ukrainę. Pomagają Rosjanom omijać sankcje naftowe Zachodu.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Komuniści chińscy pomagają Rosjanom omijać lub unikać sankcji. Raport pokazuje, że import rosyjski z Chin wzrósł o 13 procent do wartości 76 mld dolarów w 2022 roku. Eksport z Rosji do Chin wzrósł o 43 procent do 114 mld dolarów. Wymiana handlowa między nimi sięgnęła 190 mld dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 30 procent rok do roku,

Eksport gazu ziemnego z Rosji o Chin wzrósł o 50 procent a ropy o 10 procent w 2022 roku. Dostawy ropy z Rosji do Chin w marcu sięgnęły 1,65 mln baryłek dziennie dzięki czemu wyprzedziły one Indie i zajęły pierwsze miejsce w rankingu odbiorców tego surowca rosyjskiego. Rosjanie wysłali do Chin rekorowe 2 mln baryłek ropy dziennie w maju, czyli o 25 procent więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. To odpowiednik 15 procent zapotrzebowania chińskiego.

Średnia cena dostaw ropy z Rosji do Chin wyniosła 73,53 dolary w lutym w porównaniu do 85,23 dolarów notowanych w tym samym miesiącu 2022 roku. Warto zaznaczyć, że potem została wprowadzona cena maksymalna G7, Unii Europejskiej i Australii w wysokości 60 dolarów za baryłkę ograniczająca przychody Rosji.

Chińczycy pomagają jednak Rosjanom omijać i tę przeszkodę. Supertankowce oraz ubezpieczenia z Chin pozwalają na dostawy ropy rosyjskiej bez obawy o sankcje za naruszenie ceny maksymalnej. 18 supertankowców i 16 tankowców Aframax z Chin mogło służyć w 2023 roku do dostaw ropy rosyjskiej w ilości 15 mln ton, czyli około 10 procent całego eksportu mieszanki rosyjskiej Urals.

Raport wywiadu amerykańskiego pokazuje także, że spadek ubezpieczeń dostaw ropy z Rosji przez firmy zachodnie obawiające się sankcji spotkał się z wejściem na rynek ubezpieczycieli z Chin. – Bardziej wahający się ubezpieczyciele mogą dać ubezpieczenie, bo Pekin ich o to wyraźnie poprosi – czytamy w raporcie wywiadu USA. Podkreśla jednak, że skala ubezpieczeń chińskich jest dużo mniejsza od zachodniej.

Inwazja Rosji na Ukrainie rozpoczęta w lutym 2022 roku skłoniła Zachód do wprowadzenia szeregu sankcji wobec Rosjan, wśród których są naftowe. Przychody Rosji ze sprzedaży węglowodorów spadły o 46 procent w pierwszej połowie 2023 roku. Rynek chiński nie jest w stanie zastąpić zachodniego.

National Intelligence / Wojciech Jakóbik

Perzyński: USA mogą zablokować eksport rosyjskiej ropy do Chin, ale…