AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Chiny przykręcają gazową śrubę Rosji przynosząc depresję Gazpromowi

Władimir Putin po wizycie w Pekinie. Fot. Kremlin.ru.

Władimir Putin po wizycie w Pekinie. Fot. Kremlin.ru.

Spór o cenę i wolumen dostaw gazu z Rosji miał sprawić, że nie doszło nadal do przełomu w sprawie nowego gazociągu do Chin i to pomimo wizyty Władimira Putina w Pekinie. Bez tego projektu Gazprom może stracić nawet 15 procent przychodów z końcem dekady.

Źródła Financial Times przekonują, że trzydniowa wizyta Putina w Państwie Środka była okazją między innymi do rozmowy o projekcie gazociągu Siła Syberii 2. BiznesAlert.pl informował, że nie wziął w niej udziału prezes Gazpromu.

Teraz FT podaje, że rozmowy o Sile Syberii 2 istotnej dla Rosji, bo dającej szansę na przekierowanie do 50 mld m sześc. gazu rocznie ze złóż dedykowanych dotąd Europie na rynek chiński. Dotychczasowa infrastruktura nie daje im takiej możliwości.

Jednakże źródła brytyjskiego dziennika przekonują, że rozmowy stanęły w martwym punkcie, bo Rosjanie uznają żądania cenowe Chińczyków za zbyt wygórowane. FT uznaje, że Chiny miały się domagać ceny bliskiej tej subsydiowanej na rynku rosyjskim. Miały być także zainteresowane tylko małą częścią wolumenu planowanego na 50 mld m sześc.

Według FT brak prezesa Gazpromu na pokładzie lotu Putina do Chin wynika z faktu, że jeszcze nieopublikowany raport wykluczył Siłę Syberii 2 z bazowego scenariusza z prognozą rozwoju tej firmy, powodując spadek przychodów o 15 procent do 2029 w porównaniu z założeniem uwzględniającym ten projekt. FT uznaje, że „porozumienie w sprawie Siły Syberii 2 pozostaje odległe”.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazpromu zwrot do Azji. Potencjał współpracy gazowej Chin z Rosją


Powiązane artykuły

Grupa Barlinek ucierpiała przez nową taktykę rosyjskich dronów

Rosyjskie drony latają ostatnio wyżej, utrudniając ich neutralizację przed tym gdy trafią w cel. Wszystko wskazuje na to, że to...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X