AlertEnergetykaGaz.OZERopaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Chiński kolos energetyczny przewiduje szybsze odejście Państwa Środka od paliw kopalnych

Światowy gigant w wydobyciu ropy i gazu Sinopec (Chinese Petroleum and Chemicals Corporation) prognozuje, że zużycie węgla w Państwie Środka osiągnie szczyt około 2025 roku i wyniesie 4,37 mld ton – podała spółka w komunikacie.

Należy wspomnieć, że Sinopec to chińskie przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Pekinie, które specjalizuje się w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, przetwarzaniu ropy oraz dystrybucji produktów ropopochodnych. Według danych portalu Oil & Gas IQ Sinopec w 2022 roku był największym producentem ropy na świecie, z rocznym przychodem w wysokości ponad 405 mld dolarów.

Chiński koncern energetyczny zwraca uwagę, że do 2045 roku dostawy energii zeroemisyjnej, głównie słonecznej i wiatrowej, prawdopodobnie przekroczą równowartość 3 mld ton standardowego węgla. W prognozie na 2060 rok słońce i wiatr staną się dominującym źródłem energii pokrywającym ponad połowę zużycia energii w Państwie Środka.

Sinopec przewiduje się, że krajowy szczyt zużycia ropy zostanie osiągnięty w latach 2026–2030 i wyniesie 800 mln ton m sześć, czyli około 16 mln baryłek dziennie, częściowo z powodu szybszego niż oczekiwano rozwoju w sektorze elektromobilności. Interesujący jest, że według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Chinach, drugim co do wielkości konsumencie ropy na świecie, w całym 2023 roku zużyło się 760 mln ton, czyli 15,2 mln baryłek dziennie.

W przypadku błękitnego paliwa państwowy koncern również przewiduje spadek zapotrzebowania w całym kraju. Sinopec prognozuje, że zapotrzebowanie Chin na gaz, będącym paliwem przejściowym na ścieżce ku neutralności klimatycznej, osiągnie szczyt około 2040 roku na poziomie 610 mld m sześć, co będzie stanowić 13 procent pierwotnego zużycia. Dla porównania, w 2025 roku zużycie gazu wyniesie 425 mld m sześc., czyli 9 procent pierwotnego zużycia.

Warto wspomnieć, że we wrześniu 2020 roku prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział, że Państwo Środka osiągnie szczyt emisji przed 2030 rokiem, a neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2060 rokiem.

Sinopec / Jacek Perzyński

Kolejne strzały wojny technologicznej Zachodu z Chinami. Spięcie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X