AlertEnergetykaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Problemy Chin ze stalą nie wpłyną na działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Kopalnia Bzie-Dębina / fot. JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) dementuje informacje, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na jej działalność. JSW produkuje węgiel koksowy, którego rynkiem zbytu jest Europa Środkowa.

– W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, informujemy, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego produkowanego przez JSW jest Europa Środkowa. Spółka nie eksportuje węgla na rynki azjatyckie – czytamy w komunikacie.

Grupa odniosła się w ten sposób do raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem CREA, organizacji promującej czystą energię, zajmującej się badaniem rozwiązań w drodze ku redukcji zanieczyszczenia powietrza, w którym mowa o ograniczeniach spowodowanych przez problemy chińskich projektów produkcji stali.

– Potencjalny wpływ ograniczeń chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystujących koks należy rozpatrywać w szerszym zakresie. Chiny będące największym producentem węgla koksowego na świecie produkując koks bazują na własnych zasobach węglowych. Import stanowi poniżej 10 procent zużycia, w tym tylko dwa procent z Australii i ok. 80 procent z Mongolii i Rosji. Chiny nie są eksporterem węgla koksowego – czytamy w komunikacie JSW.

Spółka zaznacza, że aktualnie największy wpływ na ceny węgla australijskiego, będącego podstawą wyznaczania cen kontraktowych w JSW mają Indie, gdzie w związku z rozbudową mocy produkcyjnych stali z użyciem koksu zapotrzebowanie będzie znacząco wzrastać.

Jastrzębska Spółka Węglowa / Jędrzej Stachura

Rząd: Bloki węglowe Taurona w Jaworznie i Łagiszy mogą zarabiać. Pozostałe niekoniecznie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X