Chiny tworzą nową spółkę państwową, która ma połączyć badania i firmy z całego kraju w celu uruchomienia reaktora termojądrowego do 2035 roku, zwanego „sztucznym słońcem” – podał China National Nuclear Corporation (CNNC) w komunikacie.
Państwo Środka zrobiło odważny krok i podjęło się misji zbudowania „sztucznego słońca” – reaktora termojądrowego zaprojektowanego tak, aby imitować w urządzeniu procesy wytwarzania energii słonecznej poprzez podgrzewanie atomów wodoru do temperatury ponad 100 milionów stopni Celsjusza. Celem CNNC jest zbudowanie pierwszego prototypu przemysłowego do 2035 roku i osiągnięcie komercyjnego zastosowania na dużą skalę do 2050 roku.
Interesujące jest, że synteza jądrowa może zapewnić ludzkości bezpieczną, czystą i niemal nieograniczoną energię, gdyż nie generuje trudnych do składowania odpadów radioaktywnych towarzyszących rozszczepieniu jądrowemu.
29 grudnia podczas ceremonii ogłoszono utworzenie China Fusion Energy. Zgodnie z założeniami będzie to spółka, która skoncentruje się na badaniach i rozwoju w zakresie energii termojądrowej. Spółka będzie skupiać 25 podmiotów, w tym państwowe instytucje badawcze i prywatne firmy. We wrześniu Lu Tiezhong, przewodniczący CNNC Nuclear Power, powiedział, że pierwsza energia wytworzona w wyniku kontrolowanej syntezy jądrowej „musi pochodzić z naszego kraju i pracujemy nad tym, aby osiągnąć ten cel”.
– Kontrolowana synteza jądrowa jako idealne rozwiązanie globalnego wyzwania energetycznego stała się liderem konkurencji naukowej i technologicznej między głównymi krajami – powiedział wiceprezes CNNC Cao Shudong. Dodał, że Chiny muszą rozwinąć „wysokiej jakości przemysł energetyczny” i mogą to zrobić, wykorzystując swój system centralnego zarządzania, aby skoncentrować zasoby krajowe i wkład przemysłu na kluczowym projekcie.
Jak podaje CNNC, obecnie najpilniejszym zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania wysokotemperaturowych magnesów nadprzewodzących, udoskonalenie materiałów do reaktorów termojądrowych i wysokowydajnych systemów magazynowania energii.
Warto zwrócić uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy Chiny konsolidują branże, aby połączyć rozproszone wysiłki badawczo-rozwojowe w kluczowym obszarze technologicznym. W 2021 roku rząd centralny powołał China Satellite Network Group, przedsiębiorstwo państwowe, które połączyło wszystkie projekty satelitarnego Internetu w sieć znaną jako Xing Wang (StarNet).
Kraje na całym świecie nieustannie przeznaczają ogromne środki finansowe na badania nad syntezą jądrową ze względu na ich ogromne perspektywy energetyczne.
China National Nuclear Corporation/ South China Morning Post / Jacek Perzyński
Fuzja jądrowa może zrewolucjonizować nasz świat, ale potrzeba czasu i ogromnych środków