BezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektryczna

Służby boją się, że sprzęt z Chin pozwoli im wyłączać telekomunikację na Zachodzie

Maszt telekomunikacyjny. Fot. Pxhere

Maszt telekomunikacyjny. Fot. Pxhere

Przedstawiciele sektora bezpieczeństwa w Niemczech ostrzegają, że sprzęt z Chin może posłużyć do niszczenia sieci telekomunikacyjnych. Technologia Huawei i ZTE może zatem według rozmówców Politico narzędziem nieprzyjaznej polityki Państwa Środka.

Niemcy ogłosili w marcu 2023 roku śledztwo w sprawie sprzętu telekomunikacyjnego Huawei i ZTE. Politico dotarło do faktów, z których wynika, że powodem nie były tym razem obawy o szpiegostwo pojawiające się w kontekście zaangażowania tych podmiotów w rozwój sieci 5G. Powód to system zarządzania zużyciem energii instalowany na urządzeniach Huawei i ZTE, który „może pozwolić państwu roztaczać siłę polityczną”. W domyśle chodzi o Chiny oraz możliwość zakłócania lub wyłączania sieci telekomunikacji w Niemczech.

W dokumentach z posiedzenia zamkniętej komisji Bundestagu można według Politico przeczytać o jednym z komponentów urządzeń Huawei, który ma zarządzać zużyciem energii, ale przedstawiciele sektora bezpieczeństwa obawiają się, że mógłby także posłużyć do zakłócania, a w najgorszym wypadku, wyłączania sieci telekomunikacyjnych.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec odmówiło komentarza dla Politico w tej sprawie. Jednakże poprosiło niemieckich operatorów sieci telekomunikacyjnych o przedstawienie list komponentów wykorzystanych w ich infrastrukturze, które budzą zastrzeżenia. Możliwe, że zostaną w przyszłości usunięte.

Politico przypomina o rosnącej asertywności Niemiec wobec Chin. Zablokowały wejście Chińczyków do portu w Hamburgu oraz przejęcie niemieckiej fabryki chipów. BiznesAlert.pl informował o obu tych przypadkach.

Politico/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Ofensywa Chin przeciwko Polsce za Huawei z Nord Stream 2 w tle


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X