Aktywność gospodarcza Chin spada przez cła USA

3 czerwca 2024, 08:45 Alert

Wskaźnik PMI (ang. Purchasing Managers Indeks, wskaźnik aktywności finansowej) Chin wykazał spadek. Powodem spowolnienia gospodarczego były cła amerykańskie wymierzone m.in. w półprzewodniki, fotowoltaikę i stal.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Kommersant poinformował, że PMI chińskiego przemysłu w maju wykazało spadek z kwietniowych 50,4 punktów, na 49,5. Podindeks nowych zamówień zmniejszył się do 49,6 punktów (z 51,1), a eksport wykazał 48,3 punkty (z 50,6). Osiągnięcie wartości powyżej 50 punktów oznacza rozwój działalności gospodarczej, poniżej jej zmniejszenie.

Kommersant wskazuję, że spadek PMI jest powiązany z napięciami handlowymi USA i Chin. Stany Zjednoczone podniosły cło między innymi na panele słoneczne, półprzewodniki, stal i aluminium. Dodatkowo dofinansowują własny rynek emobilności, w celu uniknięcia chińskiego monopolu. Unia Europejska w lipcu ma skończyć postępowanie antydupingowe w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych. Podejrzewa Chiny o subsydiowanie produkcji w celu sprzedaży samochodów elektrycznych po zaniżonej cenie. W marcu i kwietniu spadł również eksport towarów z Państwa Środka do Rosji. Chiny informują, że w zeszłym miesiącu spadek wyniósł 13 procent.

Kommersant / Marcin Karwowski

Przychodniak: Przekazanie broni z Chin do Rosji to kwestia rachunku zysków (ROZMOWA)