Chiny sprzeciwiaja się sankcjom USA wobec chińskiej firmy za zakup ropy z Iranu

23 lipca 2019, 15:15 Alert
Hua Chunying
Hua Chunying. Fot. MSZ Chin

Chiny stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu przez USA sankcji na chińską firmę energetyczną, oskarżoną o łamanie amerykańskich restrykcji wymierzonych w irański sektor naftowy – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Władze USA nałożyły sankcje na spółkę Zhuhai Zhenrong, ponieważ „świadomie zaangażowała się w znaczącą transakcję zakupu lub nabycia ropy naftowej z Iranu” – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Pekin stanowczo sprzeciwia się tym sankcjom – powiedziała Hua, oceniając, że współpraca Chin z Iranem jest normalna i zgodna z międzynarodowym prawem. W 2018 roku Chiny były największym odbiorcą irańskiej ropy i największym importerem tego surowca w ogóle. „Wzywamy USA, aby naprawiły swój błąd i przestały stosować nielegalne sankcje wobec firm i osób (…). USA lekceważą prawa wszystkich krajów i arbitralnie nakładają sankcje, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego” – powiedziała rzeczniczka.

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump zdecydował o wycofaniu USA z wielostronnego porozumienia nuklearnego z Iranem, a obecnie amerykańska administracja dąży do całkowitej izolacji tego kraju i pozbawienia go dochodów z ropy. Porozumienie, które Iran podpisał w 2015 roku z USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, miało wykluczyć wyprodukowanie przez niego bomby atomowej.

Polska Agencja Prasowa