Chiny uważają, że amerykańska ustawa o chipach zagraża gospodarce światowej

11 sierpnia 2022, 08:45 Alert

Według władz chińskich, ustawa o produkcji półprzewodników w USA, w ramach której sektor otrzyma 300 miliardów dolarów na rozwój, doprowadzi do zawirowań na międzynarodowym rynku handlu.

Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik
Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik

Przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych Chin uważają, że wprowadzenie prawa, które ma wesprzeć produkcję półprzewodników w USA, może zakłócić funkcjonowanie globalnego łańcucha dostaw. – Takie prawo doprowadziłoby do zakłóceń w handlu międzynarodowym. Chiny zdecydowanie się temu sprzeciwiają – podkreślają Chiny.

Ustawa o półprzewodnikach, podpisana dziewiątego sierpnia przez prezydenta USA Joe Bidena, przewiduje przyznanie wsparcia w wysokości ok. 280 mld dolarów na rozwój produkcji półprzewodników w kraju.

Zdaniem Amerykanów, zrównoważy ona globalną produkcję, która skoncentrowała się na Tajwanie i Chinach. – Dotacje zmniejszą podatność USA na wrogie Chiny i przyciągną inwestycje z krajów zaprzyjaźnionych. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) buduje już fabrykę półprzewodników w Arizonie. Nowa zakład, nawet jeśli jest własnością Tajwańczyków, stworzy miejsca pracy, zwiększy produkcję i wzmocni samowystarczalność USA – uważa administracja Bidena.

– Ustawa Amerykanów w założeniu ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności przemysłu chipowego, ale przyznanie tak ogromnych dotacji promuje zróżnicowaną politykę wspierania przemysłu. Szereg przepisów prawa ogranicza działalność inwestycyjną, handlową i gospodarczą przedsiębiorstw w Chinach, a także współpracę naukową i technologiczną między Chinami a Stanami Zjednoczonymi – powiedział przedstawiciel chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Chińczycy zaznaczają, że polityka rozwoju USA jest ich prywatną sprawą, ale musi być zgodna z zasadami WTO, przestrzegać zasad otwartości, przejrzystości oraz pomagać w utrzymaniu bezpieczeństwa i stabilności globalnych łańcuchów produkcji i dostaw.

Na początku 2022 roku Europa również obrała kurs na dywersyfikację źródeł dostaw półprzewodników. W lutym 2022 roku Unia Europejska uchwaliła ustawę o chipach, w ramach której przeznaczy na rozwój sektora około 43 miliardów euro.

Neftegaz/Jędrzej Stachura

Stachura: Wojna technologiczna zdecyduje kto zostanie półprzewodnikowym kozakiem