Partia bierze na celownik węgiel w Chinach

1 lutego 2021, 07:00 Alert
Węgiel. Fot. Wikimedia Commons
Węgiel. Fot. Wikimedia Commons

Agencja Reuters donosi, że chińska agencja energetyczna została oskarżona przez zespół ministerstwa ekologii o zaniedbania przy ochronie środowiska przy budowie nowych projektów węglowych w najbardziej zanieczyszczonych częściach kraju.

Zespół ministerstwa ekologii i środowiska przeprowadził serię audytów. Odkrył, że Narodowa Agencja Energetyczna w Chinach nie wprowadziła odpowiednich standardów ochrony środowiska przy rozwoju nowych mocy węglowych w niektórych częściach kraju, które są istotnie zanieczyszczone. – Nowe projekty węglowe w kluczowych obszarach zanieczyszczenia powietrza nie były restrykcyjnie kontrolowane, prowadząc do tego, że nie powstało to, co miało powstać i powstało to, co nie miało – czytamy w komunikacie cytowanym przez agencję Reuters.

Agencja odmówiła komentarza. Audyty ministerstwa ekologii zostały uruchomione jeszcze w 2015 roku pod auspicjami Partii Komunistycznej Chin. Losowe inspekcje w trzech prowincjach pozwoliły ustalić, że 121 kopalni węgla mających tam powstać przekracza ustalony poziom wydobycia o 30 procent. Wspomniana Agencja miała w tym procesie nie chronić standardów środowiskowych i niewystarczająco promować transformację ku źródłom mniej emisyjnym. Chińczycy ogłosili w 2020 roku, że chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2060 roku. Węgiel to najbardziej emisyjne paliwo kopalne.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Chiny używają węgla do polityki