Chiny zainwestują w petrochemię Iranu

0
19
Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons
Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons

W lutym Iran i Chiny podpiszą wart 3 mld dolarów kontrakt na zwiększenie mocy przerobowej irańskiego sektora rafineryjnego – informuje agencja Mehr News, powołując się na wypowiedź irańskiego wiceministra ropy Abbasa Kazemi. Warto odnotować, że również polskie spółki – PGNiG czy Grupa Lotos – zamierzają wziąć udział w inwestycjach w irański sektor energetyczny.

– W ubiegłym tygodniu Chiny oficjalnie przedstawiły finansowanie dla planu modernizacji rafinerii Abadan – powiedział Kazemi.

Jak wynika z informacji irańskiej agencji, umowa ma zostać podpisana podczas oficjalnej wizyty chińskiej delegacji, do której ma dojść w przyszłym miesiącu.

Nowy model kontraktu

Warto przypomnieć, że w wyniku nałożenia międzynarodowych sankcji Teheran nie miał dostępu do nowych technologii, co niekorzystnie wpłynęło na stan irańskiego sektora petrochemicznego. W celu poprawienia jego kondycji w sierpniu 2016 roku Ajatollahowie przedstawili nowy model kontraktów naftowych.

W założeniu Teheran chce zwiększyć atrakcyjność projektów i przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Iran oferuje kontrahentom udział w poszczególnych etapach związanych z procesem poszukiwań, wydobycia surowców czy też kompleksowym pakietem prac. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze przetargi na IPC mają ruszyć w lutym tego roku.

Dzięki inwestycjom zagranicznym Persowie chcą do końca pierwszego kwartału 2017 r. zwiększyć dzienne wydobycie ropy do 4 mln baryłek i zamierzają odzyskać pozycję na światowych rynkach z okresu sprzed nałożenia sankcji.

Jakóbik: Iran kusi Polskę. Spółki zachowują ostrożność

Polacy w Iranie

Polskie firmy są zainteresowane inwestycjami w Iranie. Do tej pory National Iranian Oil Company (NIOC) podpisała kontrakty na spotowe dostawy ropy z PKN Orlen oraz Grupą Lotos. Polacy chcą zbadać właściwości chemiczne surowca irańskiego, by podjąć decyzję o ewentualnych umowach długoterminowych.

– Ze względu na skalę działalności i możliwości finansowe polskich spółek gazowych i naftowych nie celujemy w pełnoskalową rywalizację z globalnymi graczami w rozumieniu wielkich kontraktów inwestycyjnych, które są priorytetowe z punktu widzenia irańskiego ministerstwa ropy – przyznał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Jest jednak nadal wielka przestrzeń do współpracy przy mniejszych kontraktach, głównie w sektorze usług: badań geologicznych, wydobycia, odwiertów i budowy oraz zarządzania infrastrukturą naziemną.

Pod koniec stycznia wysocy rangą przedstawiciele polskiego koncernu przybędą do Iranu, aby sfinalizować negocjacje na temat zaangażowania PGNiG w złoże Soumar. Polacy mają przeprowadzić badania geologiczne nowego obszaru wydobycia.

Reuters

Iran zaprasza Polaków na złoża ropy. PGNiG leci do Teheranu