Chiny zbijają termometr, by nie pokazywać gorączki, ale ropa widzi

16 sierpnia 2023, 07:00 Alert

Ropa tanieje wobec obaw o sytuację w Państwie Środka, która może uderzyć w kondycję gospodarki globalnej. Chińczycy zaczynają utajniać niekorzystne dane.

Flaga Chin. Źródło: Freepik
Flaga Chin. Źródło: Freepik

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu rok do roku o 3,7 procent wobec nadziei analityków na 4,4 procent. Sprzedaż hurtowa w Chinach wzrosła o 2,5 procent w lipcu rok do roku, poniżej 4,5 procent szacowanych przez analityków przepytanych w ankiecie Reutersa. Bezrobocie w miastach wzrosło do 5,3 procent wobec 5,2 procent w czerwcu.

Chińczycy przestali publikować dane o bezrobociu z podziałem na grupy wiekowe, ze względu na rekordowy brak zatrudnienia w grupie 15-24 lat sięgający 21,3 procent czerwcu. Nie wiadomo jaki wynik został zanotowany w lipcu.

W odpowiedzi na złe dane gospodarcze z Państwa Środka cena ropy Brent spadła z maksimum bliskiego 90 dolarów wywołanego cięciami podaży przez państwa porozumienia naftowego OPEC+. Brent kosztował o 6.30 czasu polskiego 16 sierpnia 84 dolary za baryłkę wobec 87 dolarów 10 sierpnia. Jednak ropa tego rodzaju kosztowała około 70 dolarów przed ogłoszeniem nowych cięć OPEC+ w czerwcu.

CNBC / Wojciech Jakóbik

Perzyński: Ożywienie Chin jest wysoce niepewne, a z nim reszty świata (ANALIZA)