(Xinhua/Teresa Wójcik)
W Chinach w bieżącym roku zamkniętych będzie ponad 1000 kopalń węgla kamiennego w prowincjach Guizhou, Yunnan, Heilongjiang i Jiangxi. Poinformował 15 stycznia br. o tej decyzji rządu w Pekinie Huang Yuzhi, zastępca dyrektora Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Pracy. Przyczyną ich likwidacji jest wyczerpanie potencjału złożowego oraz chęć podniesienia standardów bezpieczeństwa pracy górników.
„Tendencja likwidacji zbyt licznych kopalń węgla rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku, zlikwidowane zostało w tym czasie ponad 1300 kopalń. Były to głównie małe zakłady wydobywcze, produkujące mniej niż 300 tys. ton rocznie oraz te zakłady, które miały szczególnie dużo wypadków. Te same kryteria będą brane pod uwagę przy stopniowej likwidacji kopalń w br. Bezwarunkowo będą zamykane prywatne kopalnie nielegalne” – powiedział Huang agencji Xinhua.
W Chinach obecnie wydobywa się węgiel kamienny w 9624 kopalniach. Zużywają one ok. 4 mld ton węgla rocznie, z czego połowa jest przeznaczana na produkcję energii elektrycznej, której są największym konsumentem na świecie. Mimo to rząd w Pekinie planuje wstrzymać na najbliższe trzy lata zatwierdzenie planów budowy nowych kopalń. Nie poinformował, czy chińska energetyka będzie musiała zwiększyć eksport węgla, natomiast zapowiada, że do 2020 r. spadnie zużycie surowca w elektrowniach węglowych dzięki zastosowaniu nowych, „czystych” technologii, które również zapewnią zmniejszenie o 50 proc. zanieczyszczenie powietrza w wielkich miastach i centrach przemysłowych. Rząd chiński postanowił od 2017 r. zmniejszyć zużycie węgla kamiennego w energetyce do 65 proc. obecnej konsumpcji .
Największe elektrownie węglowe w Chinach znajdują się w regionie Pekin-Tianjin, w Hebei w północnych Chinach, w delcie rzeki Jangcy i w delcie rzeki Perłowej w Chinach Południowych, Tam też zanieczyszczenie powietrza i smog są największe.