Chiny zmniejszają inwestycje w energetykę

27 marca 2015, 09:44 Alert

(Reuters/Rigzone/Teresa Wójcik)

Sinopec, drugi co do wielkości chiński koncern naftowy, ogłosił w poniedziałek, że zmniejsza wydatki inwestycyjne na 2015 do 22 mld dol., o 12 proc. mniej niż w ub.r. Cięcie wydatków jest analogiczne do cięć zastosowanych już przez konkurującą z Chińczykami Grupą BP. Krajowy rywal Sinopec, koncern CNOOC ogłosił również dokonanie cięć.

Sinopec zastrzegł, że może powrócić do rentowności w ostatnim kwartale 2015 roku ale przez trzy kwartały b.r. raczej nie ma na to szans. Rok 2015 rozpoczął się gorzej niż oczekiwano, zaś w 2014 r. zysk netto Sinopec spadł prawie o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, spadły też przychody o 2 proc. rok do roku.

Planowane cięcia wydatków prawdopodobnie odbiją się negatywnie na innych obszarach gospodarki i na całym obszarze gospodarki chińskiej.  Większość udziałów (ponad 75 proc.) w spółce należy do Sinopec Group, która według Forbes Global w 2013 r. zajęła czwarte miejsce na liście największych przedsiębiorstw świata pod względem wielkości sprzedaży. Sinopec Corp. Jest największym chińskim producentem produktów ropopochodnych i drugim producentem ropy.