Chludziński: Kopalnia Sierra Gorda osiągnęła pełną niezależność finansową

18 sierpnia 2021, 06:30 Energetyka

– Chilijska kopalnia Sierra Gorda osiągnęła pełną niezależność finansową i wygenerowała po raz pierwszy pozytywne przepływy pieniężne do Polski – poinformował prezes KGHM Marcin Chludziński.

Sierra Gorda fot. KGHM
Sierra Gorda fot. KGHM

– Kopalnia osiągnęła pełną niezależność finansową. Po raz pierwszy mamy pozytywne przepływy pieniężne do Polski. W pierwszym półroczu to niemal 500 mln zł. Udało się to osiągnąć dzięki wypracowanej w ostatnich latach zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych – powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie prasowym.

W pierwszym półroczu 2021 roku skorygowana EBITDA Sierra Gorda wyniosła 711 mln dolarów, z czego proporcjonalnie do udziałów (55 procent) na grupę KGHM przypada 1.478 mln zł (wobec 428 mln zł rok wcześniej). W samym drugim kwartale skorygowana EBITDA (dla 55 procent udziałów) wyniosła 835 mln zł.

Zysk netto w pierwszym półroczu wyniósł 476 mln zł wobec 308 mln zł straty przed rokiem.

KGHM poinformował, że wyższy uzysk oraz wyższa zawartość miedzi w rudzie wpłynęły na 30-procentowy wzrost produkcji miedzi płatnej w Sierra Gorda (51 tys. ton). Kopalnia w pierwszym półroczu tego roku wypracowała też 25-procentowy wzrost produkcji srebra (15,6 ton) w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

KGHM: Odwrócenie części odpisów na kopalni Sierra Gorda jest zasadne