EnergetykaGaz.Wszystko

Chmal: NOKE to niepotrzebna instytucja

– Czytając niektóre wypowiedzi w obronie projektu ustawy (nowelizującej Prawo geologiczne i górnicze – przyp. BA) oraz NOKE można odnieść wrażenie, jakoby poszukiwanie i rozpoznawanie złóż w Polsce odbywało się dziś w próżni, bez właściwego nadzoru, a dopiero powołanie NOKE to naprawi. Nic bardziej mylnego – podkreśla w artykule, opublikowanym na łamach wtorkowej „Rzeczpospolitej” Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Chmal wskazuje, że działa przecież Wyższy Urząd Górniczy i dziesięć okręgowych urzędów górniczych, które z mocy ustawy troszczą się o bezpieczeństwo złóż i prawidłowość procesu wydobywczego. Funkcjonuje też Państwowy Instytut Geologiczny, działają w każdym z zakładów górniczych kierownicy ruchu.

– Powołanie NOKE z punktu widzenia eksploatacji niewiele zmieni. NOKE ma być spółką prawa handlowego, a nie organem administracji – przypomina Tomasz Chmal.

W ocenie eksperta, wprowadzenie NOKE tworzy dodatkową niepewność inwestycyjną, a nie rozwiązuje żadnego z istniejących problemów, za jakie należy uznać szybkość podejmowania decyzji administracyjnych, interpretację przepisów, dobrą komunikację i racjonalne oczekiwania administracji.

– Spór pomiędzy centralnymi organami administracji w zakresie nadzoru nad NOKE oraz tworzenie Funduszu Pokoleń w kontekście realnych problemów branży brzmią jak mało śmieszny żart – konkluduje autor.


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X