Chmal: Rząd chowa głowę w piasek

27 września 2013, 14:29 Energetyka

– Tu nawet nie chodzi tylko o przyjmowanie tego czy innego prawa. Ja na przykład zgadzam się z rządem w kwestii ograniczenia systemu wsparcia dla OZE ale nie można odraczać wszystkich decyzji. Rząd jest od rządzenia i powinien podejmować decyzje, nawet te trudne dla wielu grup interesu – komentuje odroczenie przyjęcia trójpaku o dwa lata zapowiedziane przez przewodniczącego sejmowej komisji ds. energetyki Andrzeja Czerwińskiego, Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego.

– To sytuacja bardzo niekomfortowa. Potrzebujemy fundamentu do budowy polityki energetycznej. Jeżeli jednak jest ona tak chaotyczna jak w Polsce, to takie mamy tego efekty. Energetyka idzie w zupełnie innym kierunku, niż powinna. Decyzje nie są skoncentrowane w jednym miejscu a rząd daje się ogrywać lobbystom i nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji – uważa nasz rozmówca.

– Rząd chowa głowę w piasek. Jeżeli coś ustalił, to powinien działać nawet wbrew lobby. To unik, który może skończyć się nokautem polskiej energetyki. Ciężko mi zrozumieć, czy jakieś decyzje odnośnie tego sektora w rządzie w ogóle zapadają. Trójpak to kluczowy element serii spraw w których dalej nie ma ostatecznej decyzji – sumuje.