EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Chmal: Rząd musi wiedzieć co chce osiągnąć w energetyce

Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

W dniach 2-3 marca 2015 r. odbyła się kolejna, XXII edycja Forum Gospodarczego pod nazwą Welconomy Forum in Toruń. Jedna z debat, „Źródła przewagi konkurencyjnej w energetyce i górnictwie”, prowadzona była przez Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego BiznesAlert.pl. Uczestniczył w niej m.in. Tomasz Chmal.

– Brak jest strategicznego myślenia polskich władz o przyszłych celach energetyki w naszym kraju. Opóźniają się przy tym kluczowe projekty, takie jak budowa gazoportu w Świnoujściu czy rozpoczęcie na przemysłową skalę wydobycia gazu ze złóż łupkowych – zauważył podczas debaty Tomasz Chmal, ekspert ds. sektora energetycznego.

Jego zdaniem dyskutowany w UE pakiet klimatyczny ujawnił znaczące różnice poszczególnych państw członkowskich. Na tym tle widoczny jest brak jednoznacznego stanowiska Polski. W dodatku po parę lat trwają prace nad nowelizacjami ustaw o OZE czy o zmianie prawa geologicznego i górniczego.

– Włądze muszą dokładnie wiedzieć, co chcą w energetyce osiągnąć – stwierdzał Tomasz Chmal. – Dlaczego tak się dzieje? – pytał. Czy wiemy, gdzie są nasze przewagi wobec innych państw w górnictwie i energetyce? Nie – odpowiadał, bowiem do kolejnych dokumentów na temat tych branż wpisywane są stanowiska, jaki zajmują lobbyści – od węgla kamiennego, OZE czy gazu łupkowego. Brakuje jednocześnie decyzji najwyższych władz, co do przyszłości branży. A powinniśmy sobie zdawać sprawę, że ogromną przewagę wobec nnych członków UE, mają zapewniać mają zasoby węgla, zwłaszcza brunatnego – na ok. 200 lat.

Zdaniem Chmala władze muszą dokonać zmian w zakresie ochrony złóż. Ponadto powinny one próbować docierać do środowisk ekologicznych.

– Musimy też budować przyszłość branży na zasobach odnawialnych (OZE), a nie – sprowadzać np. panele fotowoltaiczne z Chin – uważa ekspert. Import energii nie tworzy bowiem wystarczającego impulsu prorozwojowego dla branży. Natomiast projektom budowy elektrowni jądrowej należy się uważnie przyglądać. W każdym razie trzeba jeszcze wiele zrobić dla rozwoju całej branży. Należy przy tym uświadomić sobie przewagi na nad innymi państwami. Ale też nie tworzyć sztucznych barier. Chodzi o to, by władze wiedziały, co chcą osiągnąć: by były zainteresowane rozwojem celów prowzrostowych, a nie tych, które „przejemy”.
Według eksperta musimy na forum unijnym nauczyć się dobrze PR-owo rozegrać nasze stanowisko odnośnie walki z CO2 czy swobody kształtowania miksu energetycznego.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X