Chmal: To Grabowski był motorem napędowym projektu opodatkowania łupków

21 listopada 2013, 12:32 Energetyka

Jak donosi Rzeczpospolita nowy szef resortu środowiska, Maciej Grabowski od listopada 2008 r. jest wiceministrem finansów odpowiedzialnym za system podatkowy w Polsce. Jego nominację komentuje Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

– Ostatnio zajmował się m.in. przygotowaniem projektu ustawy o opodatkowaniu wydobycia ropy i gazu. Z tego zadania wywiązał się bardzo dobrze, co, jak sądzę, było jedną z podstawowych przyczyn powołania go na ministra środowiska – mówi ekspert.

Twierdzi także, że „Grabowski w projekcie tej ustawy nie tylko zadbał o interesy państwa, ale też tak przeprowadził dialog z firmami poszukującymi w Polsce gazu z łupków, że te nie miały większych uwag do obciążenia ich w przyszłości nowymi rodzajami podatków od wydobycia. Co więcej, to za jego sprawą datę ich wprowadzenia przesunięto na 2020 r”.

– Minister Grabowski dał się poznać jako osoba, która słucha opinii innych i, co najważniejsze, chce rozmawiać. To daje szanse, że zostaną wypracowane najlepsze możliwe rozwiązania i w konsekwencji nastąpi przyśpieszanie poszukiwań w skałach łupkowych – ocenia Chmal w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Źródło: Rzeczpospolita