Polskie firmy są zainteresowane irańskim sektorem wydobywczym

30 maja 2016, 14:15 Alert

(Ministerstwo Rozwoju)

fot. Ministerstwo Rozwoju

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży uczestniczył w Polsko-Irańskim Forum Gospodarczym. Wydarzenie odbyło się z okazji oficjalnej wizyty w Polsce Ministra Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu Mohammada Javad Zarif. Towarzyszyła mu ok. 50-osobowa grupa przedstawicieli irańskiego biznesu.

– Postrzegamy Iran jako bardzo atrakcyjnego partnera biznesowego, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w skali globalnej. Mamy świadomość wielkiego potencjału rozwojowego Iranu, a także wysokiej dynamiki postępu naukowego w wielu dziedzinach. Wyrazem tego jest zainicjowany polski program „Go Iran”, którego celem jest zintensyfikowanie wzajemnych relacji gospodarczych  – mówił wiceminister Chorąży.

– Liczymy, że zniesienie sankcji i barier pozwoli ożywić handel we wszystkich dziedzinach gospodarki. Możliwości dalszego rozwoju współpracy polskich i irańskich firm widzimy m.in. w branży rolno-spożywczej, środków transportu, technologii środowiskowych, budownictwie, w sektorze maszynowym oraz branży medycznej  – dodał.

Wiceszef resortu rozwoju podkreślał, że istnieje duże zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Iranie, szczególnie w sektorze wydobywczym, w tym paliwowym.

– Nasze firmy są gotowe zaangażować się w działania na rzecz dostaw maszyn i urządzeń górniczych – powiedział wiceminister Chorąży.

Spotkanie zostało organizowane jest przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Iran Chamber of Commerce, Industries, Mines and Agriculture i Polsko-Irańską Izbą Gospodarczą przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju.