Pływający gazoport Chorwacji jest na miejscu i ma pracować od Nowego Roku

3 grudnia 2020, 16:30 Alert

Tak zwany pływający gazoport FSRU dotarł do terminalu na chorwackiej wyspie Krk. Ma rozpocząć pracę na początku 2021 roku. Dostępna moc terminalu została zarezerwowana między innymi przez firmy chorwackie i węgierskie.

Terminal Hrvatska. Pływający terminal LNG. Fot.: LNG Hrvatska
Terminal Hrvatska. Pływający terminal LNG. Fot.: LNG Hrvatska

Firma budująca pływający terminal LNG Hrvatska, poinformowała, że p​​ierwsza pływająca jednostka magazynująca i regazyfikująca LNG (FSRU) została zacumowana na wyspie Krk i rozpoczęły się przygotowania do jej uruchomienia. Ta firma chce najpierw przetestować niektóre systemy statku i obiektów na lądzie. Wszystko po to, by terminal rozpoczął działalność komercyjną pierwszego stycznia 2021 roku. LNG Hrvatska przybył z Sagunto w  Hiszpanii, gdzie przyjął ładunek techniczny. Wcześniej był znany jako Golar Viking, ale został wykupiony przez Chorwatów od firmy Golar LNG. Został potem przebudowany w chińskiej stoczni Huarun Dadong. Dotarł na Półwysep Iberyjski w połowie września.

Instalacja w Krk będzie miała przepustowość do 2,6 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie i słać surowiec do sieci przesyłowej na kontynencie. Kosztowała 233,6 mln euro (276,8 mln dolarów), z czego 101,4 mln euro pochodziło z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”.

LNG Hrvatska/Bartłomiej Sawicki

Węgrzy przekonują Chorwację i Komisję Europejską, że chcą importu LNG