Węgrzy przekonują Chorwację i Komisję Europejską, że chcą importu LNG

26 listopada 2020, 08:15 Alert

Węgrzy rozmawiają z Chorwacją i Komisją Europejską o pływającym terminalu LNG w Krk, który rozpocznie komercyjną działalność na początku 2021 roku. Węgrzy zapewniają, że jeśli Chorwaci zwiększą przepustowość obiektu na wyspie Krk to mogą zwiększyć zakup LNG. Pływająca jednostka regazyfikująca, to południowy „kuzyn” polskiego gazoportu w Świnoujściu o przepustowości 2,6 mld sześc. rocznie będzie działać od początku 2021 roku. Będzie to zwieńczenie budowy Korytarza Północ-Południe.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier spotkał się 20 listopada z Tomislavem Corićem chorwackim ministrem gospodarki i rozwoju.Fot.: Péter Szijjártó
Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier spotkał się 20 listopada z Tomislavem Corićem chorwackim ministrem gospodarki i rozwoju.Fot.: Péter Szijjártó

Węgry rozmawiają z Chorwacją o terminalu LNG

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier spotkał się 20 listopada z Tomislavem Corićem chorwackim ministrem gospodarki i rozwoju.

Ćorić poinformował ministra Szijjárto o planowanym rozpoczęciu eksploatacji terminalu LNG na wyspie Krk. Datę eksploatacji tego obiektu zaplanowano na pierwszego stycznia przyszłego roku. Operator terminalu, LNG Hrvatska wydzierżawił w tym toku 100 procent mocy przesyłowych tego obiektu. Firmy z Węgier także złożyły rezerwację dostępnej przepustowości. – Obaj ministrowie zgodzili się, że rozpoczęcie eksploatacji terminalu LNG jest znaczącym krokiem w kierunku zabezpieczenia dodatkowych szlaków dostaw gazu dla obu krajów i ich niezależności energetycznej – poinformowało ministerstwo.

Podczas pobytu w Budapeszcie minister Ćorić spotkał się także z prezesem Grupy MOL Józsefem Molnárem. Minister Ćorić rozmawiał z nim o ramach ewentualnego zakupu akcji INA będących w posiadaniu MOL. – Zarówno strona węgierska, jak i chorwacka są zaangażowane w dalszy rozwój współpracy energetycznej. Węgierska infrastruktura zapewnia teraz doskonałą możliwość tranzytu gazu we wszystkich kierunkach – czytamy w komunikacie ministerstwa Węgier.

Chorwacki gazoport dopełni Korytarz Północ-Południe

Węgry zapewniają Komisję o dywersyfikacji

Kilka dni później, 25 listopada Péter Szijjártó podczas wideokonferencji z komisarzem UE ds. Energii Kadri Simson, powtórzył, że terminal LNG na wyspie Krk ma kluczowe znaczenie dla dostaw gazu dla Węgier. Kraj ten będzie odbierać miliard metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego rocznie od pierwszego stycznia 2021 roku.

Szijjártó wyraził nadzieję, że Chorwacja rozważy zwiększenie przepustowości terminalu, a jeśli cel ten zostanie zrealizowany, LNG może wtedy odgrywać jeszcze większą rolę w dostawach gazu na Węgry.  Zwrócił też uwagę, że podpisana przez Węgry umowa z Shell na dostawy gazu jest pierwszą długoterminową umową na dostawy tego surowca przez ten kraj, poza umowami z Rosją.

Niezależnie od rozmów polityków, trwa proces uruchomienia komercyjnej działalności pływającego terminalu LNG. Pierwszy ładunek LNG dostarczy MET Group, firma handlująca energią zarejestrowana w Szwajcarii.  MET dostarczy 21 tys. m sześc. gazu potrzebnych na rozruch obiektu. Ładunek dla chorwackiego terminalu LNG Hrvatska będzie pochodzić z hiszpańskiego terminalu LNG Sagunto.

Rozmowy Węgier z Komisją także o atomie

Szijjártó powiedział, że jego rozmowa z Simson dotyczyła również budowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks 2. – Węgrzy uważają, że cele i zadania Unii Europejskiej odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych można osiągnąć tylko wtedy, gdy energia jądrowa zostanie uznana za przyjazne dla środowiska źródło energii – powiedział. – To kwestia ciągłej debaty w UE – dodał, zwracając uwagę, że połowa państw członkowskich bloku korzysta z energii jądrowej, podczas gdy druga połowa jest temu przeciwna. – Fakty są po naszej stronie. Energia jądrowa to czysta, tania i bezpieczna forma – powiedział minister.

ICIS/SeeBiz.eu/Bartłomiej Sawicki

Węgrzy i Katarczycy zapełnią pływający terminal LNG w Chorwacji