Stępień: Gaz-System pomoże Chorwacji na rynku LNG

7 lipca 2017, 16:30 Energetyka

W obecności prezydentów Chorwacji i Polski została w piątek podpisana umowq o współpracy pomiędzy Gaz-System i Plinacro, operatorami gazociągów przesyłowych dwóch państw. Zawartą umowę komentuje dla portalu BiznesAlert.pl prezes Gaz–Systemu Tomasz Stępień.

Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM

BiznesAlert.pl: Gaz-System podpisał z Plinacro umowę o współpracy. Na czym ta rozmowa miałaby polegać?

Tomasz Stępień: Będziemy współpracować przede wszystkim w obszarze LNG. Plinacro planuje budowę terminalu LNG na wyspie Krk, z kolei my obsługujemy nasz w Świnoujściu od ponad roku. Współpraca miałaby polegać na wymianie doświadczeń, która przyczyniłaby się do rozwoju rynku LNG. Analizowane są też inne projekty, jak podziemne magazynowanie gazu. Warto podkreślić, że Gaz-System zaoferował Plinacro usługi, jeśli chodzi o platformę aukcyjną. Jest to nowa rzecz – będziemy ją oferować innym operatorom, ponieważ tworząc rynek, chcielibyśmy pracować na wspólnej platformie.

Czy jest harmonogram dalszej współpracy między firmami?

Zejdziemy na poziom roboczy. Zaprosiliśmy kolegów z Plinacro na wizytę w terminalu w Świnoujściu, potem będziemy tworzyć harmonogram dalszej współpracy, która przejdzie w robocze projekty.

Polska ma terminal lądowy, zaś Chorwacja planuje budowę pływającego. Jakie doświadczenia można wymieniać w tym zakresie?

LNG jest technologią, która wymaga wiedzy i doświadczenia, a te mamy i wzbogacamy od ponad roku. Współpracujemy też z firmą Klaipedos Nafta, która obsługuje litewski terminal pływający. Bierzemy pod uwagę budowę analogicznego w Gdańsku. Ważne jest, by wspólnie zdobywać doświadczenia, by w razie potrzeby móc wspólnie działać.

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki

Jest porozumienie Gaz-System-Plinacro. Współpraca Polski i Chorwacji w gazie