CIA na tropie floty widmo Iranu. Czy służy Rosji?

2 grudnia 2023, 06:30 Alert

Amerykański wywiad opublikował raport dotyczący floty handlowej działającej na Bliskim Wschodzie. Wykazał w nim, że Iran w 2022 roku dysponował blisko tysiącem statków. Jednocześnie Teheran od dawna korzysta z usług floty widmo, wspiera też Rosję w obchodzeniu sankcji.

Według Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Iran w 2022 roku dysponował 942 statkami handlowymi, w tym 32 masowcami, 31 kontenerowcami, 83 tankowcami i 393 drobnicowcami. Mehr News Agency podaje, że według raportu amerykańskiej służby stawia go to na pierwszym miejscu z krajów Bliskiego Wschodu. Na drugim znalazły się Emiraty Arabskie z 636 jednostkami morskimi a podium zamyka Arabia Saudyjska z 413. Całkowita ilość statków handlowych na bliskim wschodzie w 2022 roku szacowana jest na 2738 jednostek, co oznacza, że ponad jedna trzecia jest w rękach Iranu.

Jak pisaliśmy, podając informacje za Financial Times, co najmniej 16 statków z Irańskiej floty widmo wspomaga Rosję w omijaniu sankcji. Kreml transportuje ropę za pomocą tankowców pod fałszywą flagą. W ten sposób oba kraje omijają ograniczenia Zachodu. Oba kraje współpracują też w ramach grupy OPEC+ zrzeszającej czołowych producentów ropy na świecie.

Rosyjska ropa może być sprzedawana krajom nienależącym do G7 ale z zachowaniem maksymalnej ceny 60 dolarów za baryłkę. W przypadku jej przekroczenie Zachód uniemożliwi skorzystanie z swoich ubezpieczeń. Tankowce z floty widmo są sposobem na uniknięcie tych obostrzeń.

Mehr News Agency / Financial Times

Kiepski klimat na szczycie klimatycznym w Dubaju. Spięcie