W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony nowy przetarg na blok w EC Żerań

11 sierpnia 2016, 13:45 Alert
Elektrociepłownia Żerań
Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika

(Polska Agencja Prasowa)

PGNiG Termika w ciągu miesiąca powinna ogłosić przetarg na budowę nowego bloku gazowo-parowego w EC Żerań – poinformował w czwartek PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak.W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony nowy przetarg na blok w EC Żerań

Woźniak powiedział, że w nowym przetargu zmieniony będzie nieznacznie zakres kotła szczytowego. Pierwotnie miał on być opalany olejem i gazem, ale spółka zrezygnowała z tego pierwszego paliwa, gdyż podniosłoby ono wskaźniki emisji gazów cieplarnianych.

– Liczymy się, że w stosunku do pierwotnego planu cała inwestycja będzie opóźniona o około 4 do 6 miesięcy – dodał Woźniak.

Według wcześniejszych informacji nowy blok na Żeraniu miał powstać w ciągu trzech lat. Woźniak zapewnił jednocześnie, że terminy spełnienia wymagań Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych oraz wymogi BAT (Najlepszych Dostępnych Technik) nie zostaną przekroczone.

PGNiG Termika przed miesiącem unieważniła przetarg na budowę bloku energetycznego na Żeraniu, gdyż oferty złożone przez zainteresowane firmy przekraczały przeznaczony na ten projekt budżet. Konsorcjum Mitsubishi Hitachi złożyło ofertę opiewającą na 1.890,2 mln zł, natomiast konsorcjum General Electric, w którego skład wchodzi jeszcze Budimex i Tecnicas Reunidas, wyceniło prace na 1.895,1 mln zł.

PGNiG Termika chciała przeznaczyć na ten cel 1.600 mln zł.