Dostosowanie bloku 460 MWe w Elektrowni Łagisza do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Dąbrowskiego to kolejna proekologiczna inwestycja Taurona. Blok w Łagiszy oprócz wytwarzania energii elektrycznej, ogrzeje około 20 tysięcy mieszkań. Koszt inwestycji to ponad 120 mln zł.
Cieplne zastępstwo
Ciepło generowane przez blok w Łagiszy zastąpi ciepło wytwarzane przez bloki klasy 120 MWe, które będą sukcesywnie wygaszane do końca tego roku.
– Modernizacja bloku 460 MWe to proekologiczny projekt, którego główną zaletą jest zastąpienie starej technologii najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które przynoszą korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. – Przeprowadzona modernizacja zwiększa sprawność procesu wytwarzania energii elektrycznej, co pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 128 tysięcy ton – dodaje rzecznik Taurona.
Na inwestycję złożyły się trzy elementy. Pierwszym było dostosowanie turbiny do pracy w kogeneracji (procesie równoczesnego wytwarzania ciepła i energii). Drugim zadaniem była zabudowa podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacja stacji ciepłowniczej. Trzecim natomiast było zwiększenie zabezpieczenia dostaw ciepła polegające na budowie szczytowo rezerwowego źródła ciepła poprzez budowę czterech kotłów olejowych z możliwością dostosowania do spalania gazu. Dzięki inwestycjom powstał układ do wytwarzania ciepła grzewczego, o mocy 150 MWt.
– Produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów poprawy efektywności wytwarzania energii z paliw kopalnych. Proces ten oznacza po prostu wyższą sprawność – ocenia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. – Po modernizacji blok osiągnie 47% sprawności wytwarzania energii elektrycznej, co znajdzie swoje bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ilości spalanego paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz zmniejszenie niskiej emisji w obszarach objętych dostawą ciepła – wyjaśnia rzecznik Tauron.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał już decyzję zmieniającą koncesję na wytwarzanie ciepła dla Tauron Wytwarzanie, w której uwzględnił rozszerzenie działalności Spółki w związku ze zmianą technologiczną w przedmiocie wytwarzania ciepła w Elektrowni Łagisza.
Zmieniona koncesja umożliwi dostarczanie ciepła do ponad 260 węzłów ciepłowniczych zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tys. lokali mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.
Tauron