Po uchwaleniu ustawy o obniżce akcyzy na energię elektryczną, podobnych działań mających na celu obniżenie cen ciepła oczekuje również branża ciepłownicza – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Z informacji DGP wynika, że już we wrześniu ubiegłego roku ciepłownicy apelowali do Ministerstwa Energii o wprowadzenie obniżonej stawki VAT na dostawy ciepła systemowego.
W swoim artykule w miesięczniku „Energia i Recykling” prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak zwraca uwagę, że aktualny wzrost kosztów uzasadnionych w branży w wysokości 36 proc. (24 proc. przypada na wytwarzanie, a 12 proc. na dystrybucję), niezależnych od przedsiębiorstw, znacząco pogorszy i tak już niską rentowność firm ciepłowniczych. W 2017 roku rentowność ta spadła o 3 punkty procentowe do 6,71 proc., a w ubiegłym roku będzie miało miejsce jej dalsze zmniejszenie, co według Jacka Szymczaka jest jednym z najpoważniejszych problemów, przed jakimi stoi obecnie branża ciepłownicza.
„Taki stan rzeczy może odbić się negatywnie na konsumentach, kiedy dotknie ich drastyczny wzrost, od lat sztucznie zaniżanych, cen ciepła systemowego. Dlatego dotychczasowy schemat funkcjonowania rynku ciepła musi ulec zmianie. Nowy model ma wypracować zespół ekspertów powołany przez ministra energii” – napisał prezes IGCP w artykule opublikowanym z miesięczniku „Energia i Recykling”.
Energia&Recykling/Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl