Polscy ciepłownicy nie obawiają się przykręcenia śruby Fit for 55 przez proponowany cel redukcji emisji CO o 90 procent do 2040 roku, ale liczą na akceptowalną cenę ciepła po zniesieniu mechanizmów osłonowych w drugiej połowie roku w Polsce. Opowiada Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zorganizowało spotkanie z dziennikarzami poświęcone podsumowaniu 2023 roku w ciepłownictwie systemowym w kontekście pakietu Fit for 55 narzucającego nowe zobowiązania.
Komisja Europejska zaproponowała nowy cel osiągnięcia 90 procent redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku. – Ciepłownictwo systemowe jako jedna z niewielu gałęzi gospodarki ma ściśle określoną trajektorię dojścia do neutralności klimatycznej w zgodzie z definicją efektywnego systemu ciepłowniczego. Nie zakładamy, aby nowe cele klimatyczne miały dodatkowe implikacje dla sektora ciepłowniczego – powiedziała Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ, w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.
Wśród największych wyzwań 2024 roku PTEZ prognozuje zmianę mechanizmu osłonowego na rynku ciepła w postaci ceny maksymalnej wprowadzonego przez rekordowe ceny surowców i energii w kryzysie energetycznym. Zmiana mechanizmu naliczania osłon w 2023 roku spowodowała wzrost cen ciepła o maksymalnie 40 procent w zgodzie z założeniami ustawodawcy.
– Z naszej perspektywy jest istotne, że przedsiębiorstwa ciepłownicza chcą, aby poziom cen ciepła był jak najbardziej akceptowalny. Decyzja w tym zakresie należy do ustawodawców, więc rekomendujemy, aby ceny ciepła były akceptowalne – powiedziała Dorota Jeziorowska w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl. Przyznała, że niepewna sytuacja geopolityczna, szczególnie zagrożenie łańcuchów dostaw, nie pozwala uznawać, że kryzys energetyczny się skończył. – Ciężko uznać, że sytuacja jest już stabilna, także w odniesieniu do wahań cen surowców – podsumowała.
Opracował Wojciech Jakóbik
Sejm przyjął ustawę o mrożeniu cen energii, gazu i ciepła do połowy 2024 roku