Bartłomiej Wrzosek, dyrektor operacyjny Veolia Energia Warszawa powiedział skąd stolica może pozyskać ciepło w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa.
– Ważnym elementem są odzyski ciepła, np. z przemysłu. Przetransformowanie ich do sieci ciepłowniczej. Prowadzimy w tej kwestii kilka projektów, są w różnej fazie realizacji. Niektóre czekają na podpisanie umowy, jeden z nich jest w trakcie postępowania przetargowego na przygotowanie studium wykonalności – powiedział Bartłomiej Wrzosek.
Spółka prowadzi projekt z metrem warszawskim, są to zaawansowane rozmowy w sprawie linii pierwszej i drugiej. Veolia zamierza czerpać ciepło z użyciem pompy ciepła z tzw. pustek technologicznych. Innym projektem są miejskie wodociągi, skąd spółka zamierza pobierać ciepło i wprowadzać je do do warszawskiej strefy ciepłowniczej. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat można w ten sposób uzyskać 80-100 MW.
– Dzisiejsza infrastruktura to straty ciepła i wody. Są to elementy nad którymi pracujemy. Każdy procent mnie strat to wymierne korzyści. Jako dystrybutor ciepła kupujemy go mniej, a co za tym idzie trzeba kupić mniej węgla – dodał dyrektor operacyjny Veolia Energia Warszawa.
W trakcie dążenie do zeroemisyjności Polska stopniowo odchodzi od ciepła pochodzącego ze źródeł emisyjnych, jak np. węgiel.
Marcin Karwowski