Ciepłownicy apelują do Komisji o odblokowanie miliardów, by nie spadły na odbiorców

29 czerwca 2023, 12:57 Alert

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych wyliczyło, że transformacja energetyczna ciepłownictwa w Polsce może kosztować do 418 mld euro. Raport trafił do Komisji Europejskiej, do której Polacy apelują o zgodę na większą pomoc publiczną, by te koszty nie spadły w całości na odbiorców.

Elektrociepłownia Zabrze. Fot. Fortum
Elektrociepłownia Zabrze. Fot. Fortum

– W trakcie rozmowy z panią komisarz Kadri Simson (komisarz ds. Europejskiego Zielonego Ładu – przyp. red.) zwróciłem uwagę, że spełnienie wymogów unijnego pakietu „Fit for 55” będzie wymagało w przypadku Polski, w zależności od scenariusza, nakładów od 276 mld zł do 418 mld zł na dekarbonizację sektora ciepłowniczego, co wynika z analizy ekspertów PTEZ – mówił prezes Taurona Paweł Szczeszek. – Zaznaczyłem, że aby transformacja była skuteczna, ceny ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców Polski muszą być na akceptowalnym poziomie, a tym samym koszty potrzebnych inwestycji nie mogą obciążać odbiorców końcowych. Stąd konieczne jest zwiększenie regulacji maksymalnego poziomu intensywności pomocy publicznej do poziomu co najmniej 60%. Wierzymy, że Komisja Europejska dostrzeże problem obciążania obywateli UE bardzo wysokimi kosztami transformacji i wyjdzie z taką inicjatywą zmian regulacji w tym zakresie.

Raport PTEZ pt. Ocena wpływu rozstrzygnięć unijnego pakietu Fit for 55 na transformację ciepłownictwa systemowego w Polsce” wylicza powyższe koszty. Ciepłownicy apelują o większą skalę dopuszczalnego wsparcia pomocą publiczną, aby nie przerzucać większości kosztów na odbiorców. – Wierzymy, że Komisja Europejska dostrzeże problem obciążania obywateli UE bardzo wysokimi kosztami transformacji i wyjdzie z taką inicjatywą zmian regulacji w tym zakresie – podsumował Szczeszek.

PTEZ / Wojciech Jakóbik

Polska idzie na wojenną ścieżkę w sprawie Fit for 55 i zakazu nowych aut spalinowych