Potwierdzono zależność między emisją CO2 a zmianą klimatu

16 listopada 2017, 11:15 PAP
naukowiec

Badania znakomicie zachowanych liści sprzed milionów lat wskazują, że wbrew wcześniejszym wątpliwościom dwutlenek węgla miał związek z globalną temperaturą w prehistorycznych czasach. Odkrycie może m.in. pomóc w lepszym prognozowaniu przyszłości klimatu.

Badania naukowców

Badacze z Southern Methodist University na kartach periodyku „Geology” przedstawili dowody wskazujące na to, że przed milionami lat powiązania między dwutlenkiem węgla a temperaturą na Ziemi były takie, jak opisują to dzisiejsze założenia. Odkrycie ma dużą wagę, ponieważ, jak tłumaczą jego autorzy, wcześniejsze badania przynosiły sprzeczne rezultaty.

Uzyskanie nowych wyników było możliwe dzięki wyjątkowym znaleziskom. Naukowcy przebadali doskonale zachowane skamieliny liści sprzed 27 oraz 22 milionów lat, pochodzące z tego samego regionu na terenie obecnej Etiopii.Liście to doskonały materiał dla badania tego typu. To dlatego, że stężenie dwutlenku węgla wpływa na prowadzoną przez roślinę fotosyntezę, a przez to na także anatomię i fizjologię liści. Zależy od niego m.in. budowa otworów, przez które roślina pobiera dwutlenek węgla.

Temperatury w czasie życia badanych liści są przy tym dobrze poznane, co pozwoliło sprawdzić potencjalne powiązania między cieplarnianym gazem a klimatem.

„Wcześniejsze prace dostarczały rozmaitych rezultatów i sprzecznych danych na temat stężeń dwutlenku węgla w okresach, które badaliśmy” – mówi kierujący badaniem dr Tekie Tesfamichael. „Jednak dokładniejsza kontrola wieku skamielin pozwoliła nam określić czy stężenie atmosferycznego dwutlenku węgla ma związek z ociepleniem, które jest dobrze udokumentowane w badaniach geochemicznych skamielin morskich i oceanicznych osadów” – tłumaczy geolog.

Zależności wydają się wyraźne. 27 mln lat temu, w oligocenie klimat był nieco cieplejszy niż dzisiaj, a według nowego badania stężenie dwutlenku węgla wynosiło ok. 390 ppm (części na milion). Z kolei 22 mln lat temu, we wczesnym miocenie temperatury były wyższe, a analiza liści wskazuje na stężenie dwutlenku węgla wynoszące aż 870 ppm, czyli dwa razy wyższe niż dzisiaj.

Dwutlenek węgla ma wpływ na klimat

Wyniki są zgodne z dzisiejszymi modelami, choć dla ścisłości trzeba powiedzieć, że nie wskazują, co jest przyczyną, a co skutkiem. „Zmiana temperatury w czasie badanego okresu, w przybliżeniu odpowiada zmianom, jakie przewidują modele klimatu dla kolejnego wieku, przy założeniu dwukrotnego zwiększenia stężenia dwutlenku węgla licząc od początku rewolucji przemysłowej” – mówi współautorka pracy prof. Bonnie Jacobs.

Dzięki nim specjalistom od klimatu łatwiej będzie odpowiedzieć na dręczące ich pytania. „Jedno z nich brzmi: jaka jest wrażliwość średniej temperatury na Ziemi na stężenie dwutlenku węgla?” – mówi prof. Jacobs.

To informacje kluczowe dla podejmowanych dzisiaj decyzji. „Im więcej rozumiemy o zależności między stężeniem atmosferycznego dwutlenku węgla a globalną temperaturą w przeszłości, tym lepsze plany możemy opracować w odniesieniu do zmian w przyszłości” – wyjaśnia dr Tesfamichael.

Polska Agencja Prasowa