ConocoPhilips wycofuje się poszukiwania gazu łupkowego w Polsce

8 czerwca 2015, 07:39 Alert

(Reuters/CIRE)

Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Jak podał Reuters, ConocoPhillips poinformował o zakończeniu poszukiwania gazu łupkowego w Polsce z powodu niezadowalających wyników.
Agencja przypomina, że Lane Energy Poland – spółka należąca do ConocoPhillips od 2009 r. zainwestowała w Polsce około 220 mln dol. Koncern zbudował siedem szybów na swoich trzech koncesjach zlokalizowanych w woj. pomorskim w okolicach Lęborka, Karwii oraz Damnicy.

„Rozumiemy rozczarowanie towarzyszące tej trudnej decyzji. Niestety nie natrafiliśmy na złoża wystarczające do komercyjnej produkcji gazu naturalnego” – napisał w swoim oświadczeniu cytowany przez Reutersa Tim Wallace, dyrektor ConocoPhilips na Polskę.

Amerykański koncern szacuje, że w II kwartale w związku z wycofaniem się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce poniesie koszty na poziomie 90 mln dol. Jednocześnie firma zapowiada, że do września przywróci do stanu pierwotnego tereny na, których prowadziła poszukiwania.

Według danych resortu środowiska na koniec maja obowiązywało 46 koncesji na poszukiwania gazu w złożach łupkowych, z czego najwięcej – 11 należało do PGNiG, a 7 do Orlen Upstream. W szczytowym okresie poszukiwań gazu łupkowego w Polsce – na przełomie 2012 i 2013 roku – obowiązywało 113 koncesji, obejmujących obszar ponad 90 tys. km2. Obecnie powierzchnia objęta koncesjami skurczyła się do 37,5 tys. km2. Poszukiwaniami objętych jest w sumie 9 województw. Do 4 maja 2015 roku koncesjonariusze wykonali 70 odwiertów rozpoznawczych, z czego 16 to odwierty krzywione/poziome, a 54 – otwory pionowe.

Najwięcej odwiertów aa gazem łupkowym wykonano w 2012 roku – aż 24. W bieżącym roku, do 4 maja, wykonano tylko 2 odwierty poszukiwawcze w złożach łupkowych.

Jako pierwszy z poszukiwań gazu w łupkach w Polsce wycofał się w 2012 roku ExxonMobil, a później w jego ślady poszły: Eni, Marathon Oil, Talisman Energy oraz 3Legs Resources, które prowadziło poszukiwania w Polsce wspólnie z ConocoPhillips w ramach spółki Lane Energy Exploration.