Afryka będzie prosić o pomoc przy transformacji energetycznej na COP27 w Egipcie

24 czerwca 2022, 17:15 Alert

Kraje afrykańskie potrzebują wsparcia rozwiniętych gospodarek światowych w celu rozwoju sektora energetycznego. O rozwiązaniach i propozycjach dla Afryki przywódcy państw mają rozmawiać na szczycie klimatycznym COP27 w listopadzie. 

Wioska w Mali. Źródło: Wikicommons
Wioska w Mali. Źródło: Wikicommons

COP27 w Egipcie będzie kluczowy dla Afryki

Podczas Afrykańskiego Formy Energetycznego w Brukseli, politycy i eksperci rozmawiali o włączaniu państw Afryki do projektów energetycznych. Planowanie przedsięwzięć i ustalenie korzystnych rozwiązań dla rozwoju eksploatacji gazu w krajach afrykańskich, ma odbyć się przede wszystkim na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Egipcie.

Kraje Afryki to niskorozwinięte państwa z dużym potencjałem energetycznym. Na ostatnim szczcie klimatycznym COP26 w szkockim Glasgow, państwa rozwinięte nie zgodziły się na dofinansowanie transformacji energetycznej uboższych państw. Ponad 200 państw opowiedziało się wtedy za wzmocnieniem zobowiązań klimatycznych lecz Afryka nie ma pieniędzy na to żeby taką transformacje przeprowadzić.  Kolejny szczy klimatyczny ma odbędzie się 7-28 listopada w Egipcie w mieście Sharm el-Sheikh.

Reuters/Maria Andrzejewska

Marszałkowski: Zatoka Perska to naturalny kierunek importu ropy do Polski