30 listopada rozpocznie się szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju, podczas którego delegaci będą chcieli wzmocnić światowy program działań w zakresie ograniczenia emisji metanu, będący najgroźniejszym dla klimatu rodzajem gazu cieplarnianego – podaje Reuters.
Warto zwrócić uwagę, że metan jest o wiele gorszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla, gdyż jest 80 razy silniejszy w procesie ocieplania Ziemi. Jego chemiczna charakterystyka sprawia, że jest on niezwykle skuteczny w zatrzymywaniu ciepła. Ubiegłoroczna emisja tego gazu z przemysłu energetycznego wyniosła około 135 milionów ton m sześć., nieco więcej niż rok wcześniej.
Reuters podaje, że choć w 2021 roku ponad 150 krajów obiecało do 2030 roku zmniejszyć emisję metanu o 30 procent w porównaniu z poziomem z 2020 roku, wiele z nich stwierdziło, że osiągnięcie tego celu jest nierealne.
Prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed rozpoczęciem COP28 wskazuje, że obecnie koniecznym jest przekształcenie tych zobowiązań w realne działania poprzez wsparcie finansowe dla wysiłków krajów rozwijających się i krajowe regulacje dotyczące sektorów emitujących metan, takich jak ropa, gaz oraz rolnictwo. Rząd ZEA wezwał także przemysł naftowy i gazowy do stopniowego wycofywania emisji metanu do 2030 roku.
Eksperci ds. klimatu twierdzą, że połączenie wysiłków w zakresie zmniejszania emisji metanu do prawnie wiążącego porozumienia na szczycie jest priorytetem. Chociaż gaz ten ma szybciej ocieplenia planetę niż dwutlenek węgla, rozkłada się w atmosferze w ciągu kilku lat, w przeciwieństwie do dziesięcioleci jak w przypadku CO2.
Oczekuje się, że podczas dwutygodniowego szczytu COP28 w Dubaju Bank Światowy uruchomi nowy fundusz, przy wsparciu między innymi niezależnych koncernów naftowych, na rzecz programów wykrywania i eliminowania źródeł emisji metanu w krajach rozwijających się, takich jak Turkmenistan. Co ważne, w tym roku prawie tuzin satelitów zostanie wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w celu monitorowania emisji gazu.
Reuters wskazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Chiny 2 grudnia planują zorganizować spotkanie przywódców w celu omówienia finansowania programu Banku Światowego i innych wysiłków ukierunkowanych na rzecz redukcji emisji metanu.
W ramach niedawnego przełomowego porozumienia klimatycznego między USA a Chinami Xi Jinping ogłosił, że jego kraj – największy na świecie emitent emisji gazów cieplarnianych – po raz pierwszy uwzględni metan i gazy cieplarniane niebędące dwutlenkiem węgla w swoim krajowym planie klimatycznym na 2035 rok.
W listopadzie Chiny przedstawiły długo oczekiwaną strategię dotyczącą metanu, a UE zgodziła się na ustalenie limitów emisji w swoim imporcie ropy i gazu od 2030 roku, wywierając presję na międzynarodowych dostawców, aby zajęli się wyciekami tego silnego gazu cieplarnianego.
2 grudnia Stany Zjednoczone mają ogłosić ostateczne przepisy dotyczące emisji metanu dla sektora naftowego i gazowego. Ponadto oczekuje się, że Kanada również wystosuje apel do własnych przedsiębiorstw naftowych i gazowych z propozycją wymagającą ograniczenia emisji metanu z tego przemysłu o 70 procent do 2030 roku.
Reuters / Jacek Perzyński
Perzyński: Dziurawe gazociągi mogą sprawić, że gaz będzie szkodził jak węgiel (ANALIZA)