AlertEnergetykaGaz.RopaŚrodowisko

Metan na celowniku szczytu klimatycznego w Dubaju

Źródło: Kayrros Inc., Esri, HERE, Garmin, FAO, NOAA, USGS, OpenStreetMap contributors i GIS User Community

Niebieskie linie pokazują główne gazociągi. Pomarańczowe kropki oznaczają źródła emisji metanu. Źródło: Kayrros Inc., Esri, HERE, Garmin, FAO, NOAA, USGS, OpenStreetMap contributors i GIS User Community

30 listopada rozpocznie się szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju, podczas którego delegaci będą chcieli wzmocnić światowy program działań w zakresie ograniczenia emisji metanu, będący najgroźniejszym dla klimatu rodzajem gazu cieplarnianego – podaje Reuters.

Warto zwrócić uwagę, że metan jest o wiele gorszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla, gdyż jest 80 razy silniejszy w procesie ocieplania Ziemi. Jego chemiczna charakterystyka sprawia, że jest on niezwykle skuteczny w zatrzymywaniu ciepła. Ubiegłoroczna emisja tego gazu z przemysłu energetycznego wyniosła około 135 milionów ton m sześć., nieco więcej niż rok wcześniej.

Reuters podaje, że choć w 2021 roku ponad 150 krajów obiecało do 2030 roku zmniejszyć emisję metanu o 30 procent w porównaniu z poziomem z 2020 roku, wiele z nich stwierdziło, że osiągnięcie tego celu jest nierealne.

Prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed rozpoczęciem COP28 wskazuje, że obecnie koniecznym jest przekształcenie tych zobowiązań w realne działania poprzez wsparcie finansowe dla wysiłków krajów rozwijających się i krajowe regulacje dotyczące sektorów emitujących metan, takich jak ropa, gaz oraz rolnictwo. Rząd ZEA wezwał także przemysł naftowy i gazowy do stopniowego wycofywania emisji metanu do 2030 roku.

Eksperci ds. klimatu twierdzą, że połączenie wysiłków w zakresie zmniejszania emisji metanu do prawnie wiążącego porozumienia na szczycie jest priorytetem. Chociaż gaz ten ma szybciej ocieplenia planetę niż dwutlenek węgla, rozkłada się w atmosferze w ciągu kilku lat, w przeciwieństwie do dziesięcioleci jak w przypadku CO2.

Oczekuje się, że podczas dwutygodniowego szczytu COP28 w Dubaju Bank Światowy uruchomi nowy fundusz, przy wsparciu między innymi niezależnych koncernów naftowych, na rzecz programów wykrywania i eliminowania źródeł emisji metanu w krajach rozwijających się, takich jak Turkmenistan. Co ważne, w tym roku prawie tuzin satelitów zostanie wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w celu monitorowania emisji gazu.

Reuters wskazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Chiny 2 grudnia planują zorganizować spotkanie przywódców w celu omówienia finansowania programu Banku Światowego i innych wysiłków ukierunkowanych na rzecz redukcji emisji metanu.

W ramach niedawnego przełomowego porozumienia klimatycznego między USA a Chinami Xi Jinping ogłosił, że jego kraj – największy na świecie emitent emisji gazów cieplarnianych – po raz pierwszy uwzględni metan i gazy cieplarniane niebędące dwutlenkiem węgla w swoim krajowym planie klimatycznym na 2035 rok.

W listopadzie Chiny przedstawiły długo oczekiwaną strategię dotyczącą metanu, a UE zgodziła się na ustalenie limitów emisji w swoim imporcie ropy i gazu od 2030 roku, wywierając presję na międzynarodowych dostawców, aby zajęli się wyciekami tego silnego gazu cieplarnianego.

2 grudnia Stany Zjednoczone mają ogłosić ostateczne przepisy dotyczące emisji metanu dla sektora naftowego i gazowego. Ponadto oczekuje się, że Kanada również wystosuje apel do własnych przedsiębiorstw naftowych i gazowych z propozycją wymagającą ograniczenia emisji metanu z tego przemysłu o 70 procent do 2030 roku.

Reuters / Jacek Perzyński

Duńczycy sprzedadzą PGNiG gaz na potrzeby Baltic Pipe


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X