Kraje COP28 zgodziły się na przegląd porozumienia paryskiego, które zobowiązuje do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Energia jądrowa ma zostać uwzględniona w tej drodze.
Od 30 listopada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa szczyt klimatyczny COP28. Anna Trzeciakowska, była minister ds. klimatu i pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, za pośrednictwem Twittera poinformowała, że uczestnicy podpisali się pod rewizją porozumienia paryskiego. Zostały one pierwotnie podpisane przez kraje Unii Europejskiej, które zobowiązały się do 2030 roku ograniczyć szkodliwe emisje a do 2050 roku stać się krajami neutralnymi klimatycznie. Według wpisu byłej minister rewizja porozumienia paryskiego spotkała się z owacjami na stojąco. Jedną ze zmian ma być wskazanie energetyki jądrowej jako narzędzia do walki z emisją dwutlenku węgla i narzędzie ku osiągnięciu zeroemisyjności.
‼️Świetnie wieści z Dubaju z #COP28. Jednogłośnie i owacją na stojąco przyjęto globalny przegląd Porozumienia Paryskiego. Po raz pierwszy w historii energia jądrowa została wskazana jako technologia, która przyczyni się do rozwiązania problemu globalnych zmian klimatu. W Polsce… pic.twitter.com/OU41KKmHBr
— Anna Trzeciakowska (@AnnaTrzeciakow3) December 13, 2023
Twitter / Marcin Karwowski
Esy-floresy, emisje i biznesy podczas COP28. Opowiada atomowa Greta Thunberg. Spięcie