AlertWszystko

Austriacy: Bruksela powinna wesprzeć projekt Gazpromu pomimo Ukrainy

(TASS/Reuters/Teresa Wójcik)

Rosyjski Gazprom i austriacki OMV nie ustaliły jeszcze wymiany aktywów w ramach podpisanej w czerwcu b.r. umowy o współpracy. Zakomunikował o tym na konferencji prasowej w Wiedniu, Rainer Seele prezes OMV.

– Negocjacje w tej sprawie są jeszcze w fazie początkowej – powiedział Seele. Wcześniej media austriackie poinformowały, że wymiana aktywów miała polegać na tym, że OMV otrzyma udziały w eksploatacji pola gazowego Urengoj w zamian za oferowany duży pakiet akcji największej austriackiej rafinerii Schwechat koło Wiednia.

OMV poinformował też, że nie wyklucza wprowadzania do obrotu ropy z Iranu po ostatecznym zniesieniu sankcji. Austriaccy nafciarze widzą duże szanse dla irańskiej ropy na rynku europejskim – podkreślił to Seele w rozmowie z dziennikarzami. – Iran potrzebuje miliardów  na inwestycje i nowych technologii, przełomu technologicznego. Jest to dobra szansa dla OMV.

Według prezesa OMV – dla przemysłu naftowego, zbliżają się  atrakcyjne perspektywy. Przed sankcjami mieliśmy dobre stosunki z Iranem. Naszym atutem jest też, że OMV dysponuje technologiami, których  potrzebuje Iranu. – podkreślił.

Wracając do stosunków z Rosjanami Seel wyraził nadzieję, że Komisja Europejska będzie wspierać Nord Stream 2, pomimo całej politycznej różnicy dzielącej ją od Kremla w sprawach Ukrainy. – Jestem spokojny, że North Stream-2 uzyska  zgodę KE, tak jak sobie tego życzy Gazprom. To jest przecież europejski projekt, i projekt dla Europy, dla stabilności dostaw energii do wszystkich państw UE. Szef OMV przypomniał, że podpisana w czerwcu z Gazpromem umowa przewiduje udział austriackiego koncernu w projekcie Nord Stream 2.

18 czerwca 2015 Gazprom, E.ON, Shell i OMV podpisały memorandum przewidujące wspólną budowę dwóch nowych nitek gazociągu  gazociągu Nord Stream-2 o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do niemieckiego wybrzeża , Szef Gazpromu i szef OMV podpisali również memorandum w sprawie udziału firmy austriackiej w wydobyciu kondensatu gazowego z pola Urengoj. Teraz oczekuje się wynegocjowania umowy handlowej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X