Kolejne wstrząsy ziemi po frackingu w Wielkiej Brytanii

29 października 2018, 14:45 Alert

Media brytyjskie informują, że w minioną niedzielę w okolicach odwiertów, przy których wykorzystywane jest szczelinowanie hydrauliczne, po raz drugi w ciągu weekendu odnotowano wstrząsy ziemi.

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons
Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Ostatnie miało siłę poniżej 0,5 w skali Richtera. Ze względu na zbyt niską siłę wstrząsu Urząd ds. Ropy i Gazu nie nadał zdarzeniu kategorii czerwonej i nie zobowiązał operatora do wstrzymania prac. Natomiast w miniony piątek w okolicach Blackpool zanotowano wstrząs o sile 0,8 w skali Richtera.

W efekcie operator złoża, spółka Cuadrilla, wstrzymała prace na 18 godzin. Zostały wznowione w sobotę rano. Zgodnie z brytyjskim prawem ze względów bezpieczeństwa proces szczelinowania musi zostać wstrzymany gdy siła wstrząsu przekracza 0,5 stopnia w skali Richtera. Odpowiednie służby zostały poinformowane o zdarzeniu.

Na początku października The Guardian ujawnił, że brytyjska minister energii Claire Perry miała zaproponować, by ze względu na rozwój branży wydobycia niekonwencjonalnego podnieść próg siły wstrząsów wywołanych szczelinowaniem hydraulicznym, po którym dochodzi do wstrzymania prac.

The Guardian/Piotr Stępiński