Cypr, Grecja i Izrael rozmawiają o nowym gazociągu. Projekt ma wsparcie USA

7 sierpnia 2019, 08:45 Alert

Ministrowie energii z Cypru, Grecji i Izraela wezmą dziś udział w trójstronnej konferencji w Atenach. Spotkają się oni w celu omówienia międzyrządowej umowy między Cyprem, Grecją, Izraelem i Włochami w sprawie projektu wschodnio-śródziemnomorskiego gazociągu EMG.

Gazociąg. fot. Gazprom
Gazociąg. fot. Gazprom

Projekt gazociągu EMG

Gazociąg EMG o długości 1900 km dostarczy 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego z Cypru i Izraela do Egiptu. Trzy firmy energetyczne – egipski East Gas, izraelski Delek Drilling i amerykański amerykański Noble zgodziły się na zakup udziałów w spółce EMG Pipeline w ramach umowy o wartości 15 mld dolarów.

Projekt objęty jest forum EMG ogłoszonym 14 stycznia 2019 roku przez Cypr, Egipt, Grecję, Izrael, Włochy, Jordanię i Palestynę w celu rozwoju zrównoważonego regionalnego rynku gazu zgodnego z prawem międzynarodowym. Waszyngton twierdzi, że zaangażowanie w projekt pokazuje strategiczną wizję USA w opracowywaniu podobnych projektów energetycznych: dywersyfikację europejskich źródeł energii wobec rosyjskich rurociągów Nord Stream 2 i TurkStream, a ponadto deklaruje wsparcie polityczne i ekonomiczne dla projektu i przyszłych inicjatyw.

Foreign Brief/Michał Perzyński

Jakóbik: Śródziemnomorska wojna hybrydowa