Cypr może storpedować dostawy gazu z Izraela do Europy

12 lipca 2016, 12:00 Alert
Gaz rura
fot. Gaz-System

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Izrael i Turcja podpisały w czerwcu porozumienie o normalizacji relacji po sześciu latach ochłodzenia, co dało nadzieję na dostarczenie izraelskiego gazu, przez infrastrukturę turecką, do Europy. Mimo to Cypr zamierza zablokować budowę gazociągu przez swoje terytorium – podaje agencja Interfax.

Cypr sprzeciwia się gazociągowi z Izraela do Turcji. Prowadzi spór o zwierzchność nad częścią wyspy cypryjskiej, która znajduje się pod kontrolą Turków. Cypryjczycy jako warunek udzielenia zgody na powstanie magistrali stawiają zjednoczenie wyspy pod ich władzą.

Premier Izreala Benjamin Netanjahu poinformował, że normalizacja w relacjach z Turcją daje szanse na realizację dostaw izraelskiego gazu na rynek europejski przez terytorium tureckie i w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla Cypru.

Uruchomienie wydobycia gazu ziemnego ze złoża Lewiatan zostało przełożone z 2017 na 2019 rok. Roczne wydobycie zostało jednak zwiększone z planowanych pierwotnie 19 do 21 mld m3. Dwa gazociągi o przepustowości 12 mld m3 każdy mają dostarczać surowiec do sąsiadów. Pierwszy miałby posłużyć dostawom do Autonomii Palestyńskiej, Egiptu i Jordanii. Drugi miałby umożliwić eksport dalej, na przykład do Turcji i na rynek europejski. Komisja Europejska wymienia obszar śródziemnomorski jako jedno z perspektywicznych źródeł dywersyfikacji dostaw gazu do państw unijnych.

 

Więcej: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy