Cypr opóźnia wprowadzenie sankcji unijnych wobec Białorusi

11 września 2020, 09:45 Alert
Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia
Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia

Według źródeł dyplomatycznych Reutersa, Cypr jest odpowiedzialny za przedłużanie decyzji w sprawie nałożenia sankcji personalnych na białoruskich urzędników odpowiedzialnych za pacyfikację pokojowych demonstracji. Państwo to chce analogicznych działań wspólnoty wobec Turcji. 

Analiza sankcji unijnych

Według anonimowych dyplomatów w Brukseli, na których informacje powołuje się Reuters, Cypr ma przedłużać wejście w życie sankcji, które zostały zaakceptowane przez szefów rządów państw Unii Europejskiej pod koniec sierpnia.

Cypryjskie MSZ zdementowało informacje, jakoby państwo to blokowało sankcje unijne do czasu nałożenia analogicznych na Turcję za jej agresywne działanie na wschodnim obszarze Morza Śródziemnego. Według Nikozji, republika jako jedno z najmniejszych państw UE, dodatkowo wyspiarskie, potrzebuje czasu na przeanalizowanie projektu sankcji unijnych.

Według dyplomatów unijnych, Cypr stosuje w żargonie dyplomatycznym „rezerwę na badanie”, co ma zmusić pozostałe państwa do reakcji na działania Turcji.

W czerwcu Cypr zaproponował wprowadzenie sankcji przeciwko Turcji za jej nielegalne poszukiwania węglowodorów na obszarze uznanym przez społeczność międzynarodową za cypryjski. Propozycja nie znalazła uznania wśród większości pozostałych państw UE, w tym Niemiec.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Po odkryciu złóż gazu Turcja chce współpracy z Rosją i Iranem, grozi też Grecji i Cyprowi