BezpieczeństwoEnergetyka

Czaputowicz: Polska jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych skutkami geopolityki energetycznej

Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ

Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ

Polska jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych skutkami geopolityki energetycznej – mówił w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz otwierając posiedzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego, działającej w ramach Procesu Warszawskiego dot. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Wypowiedź ministra Czaputowicza

Proces Warszawski rozpoczęła zorganizowana w lutym b.r. w Warszawie przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencja ministerialna na rzecz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Czaputowicz wskazywał, że sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardzie skomplikowana, napięta i ma coraz szersze konsekwencje także dla bezpieczeństwa energetycznego. “Po latach destabilizujących wojen w Syrii, Jemenie, Libii, które skutkowały z milionami uchodźców, także uchodźców wewnętrznych zmuszonych opuścić swoje domy; po pojawieniu się ISIS i innych grup terrorystycznych, których celem są też rurociągi i infrastruktura energetyczna, pojawiły się dziś nowe wyzwania” – mówił szef MSZ. Wskazał m.in. przypadki ataków na tankowce szczególnie w Zatoce Omańskiej. Czaputowicz podkreślił w tym kontekście wagę wspólnych wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz stabilizacji regionu Bliskiego Wschodu oraz konieczność kontynuowania wysiłków dyplomatycznych i zaangażowania wszystkich stron.

Szef MSZ zaznaczył, że bez stabilnych dostaw energii, państwa nie będą w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa i stabilizacji. Zaznaczył, że rynek energetyczny jest jednym z najbardziej zintegrowanych i umiędzynarodowionych rynków na świecie. Dodał, że według ekspertyz sektor energetyczny będzie w najbliższej przyszłości przechodził znaczące zmiany – od wzrastającej elektryfikacji po rosnący udział odnawialnych źródeł energii. “Rządy mają decydujący wpływ na kierunek, w którym będzie rozwijał się w przyszłości sektor energetyczny. Nie ma bezpiecznych rajów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne; ono musi być promowane i chronione wspólnie” – podkreślił szef MSZ. Jak mówił, “globalna wspólnota, w tym Bliski Wschód, który jest jednym z kluczowych centrów na światowej mapie energetycznej, staje w obliczu wielu podobnych wyzwań, w tym konfliktów militarnych, terroryzmu, zmian klimatycznych”. “To zmusza nas do przemyślenia na nowo naszych działań i zaadaptowania się do zmieniającego się środowiska” – mówił szef MSZ.

Wskazywał na wagę dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych. Jak zaznaczył, Polska od wielu lat wdraża strategię dywersyfikacji i że obejmuje ona też zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych i poprawienie efektywności energetycznej. “Polska jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych skutkami geopolityki energetycznej. Byliśmy świadkami instrumentalizacji źródeł energii i infrastruktury energetycznej, w szczególności w sektorze gazu i ropy naftowej, przez monopolistów nadużywających swej pozycji na rynku” – mówił Czaputowicz.

Ambasador USA Georgette Mosbacher podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem narodowym a dziś nawet mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zaznaczyła, zagrożone są zarówno infrastruktura wydobywcza, jak i gazociągi. “Aby chronić tę infrastrukturę musimy dzielić się informacjami na temat potencjalnych zagrożeń” – powiedziała. Apelowała o transparentność globalnego handlu energią. Mosbacher podkreśliła, że krytyczne znaczenie ma też dywersyfikacja dostaw. “To podstawa gospodarczego i politycznego bezpieczeństwa oraz suwerenności narodów. Bezpieczeństwo energetyczne to klucz do politycznej niepodległości” – oświadczyła amerykańska ambasador.

W połowie lutego 2019 r. w Warszawie odbyło się organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wzięło w nim udział ponad 60 delegacji, w tym przedstawiciele państw arabskich i Izraela. Na zakończenie spotkania, Polska i Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie siedmiu grup roboczych. Zadaniem grup roboczych jest kontynuowanie prac w następujących obszarach: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu; zapobieganie proliferacji pocisków balistycznych; bezpieczeństwo morskie i lotnicze; cyberbezpieczeństwo; bezpieczeństwo energetyczne; kwestie humanitarne i związane z uchodźcami; prawa człowieka. Grupy robocze mają stanowić forum dyskusji i współpracy na poziomie eksperckim państw zaangażowanych w Proces Warszawski, pod wspólnym przewodnictwem Polski i USA. Rezultatem prac grup roboczych będą rekomendacje wskazujące możliwe sposoby poprawy sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Polska Agencja Prasowa

Czaputowicz: Polska nie chce dyktatu cenowego Gazpromu


Powiązane artykuły

Okręt podwodny klasy Dolphin, Izrael. Źródło: Wikimedia

Norwedzy rezygnują z niemieckiego producenta okrętów dla Izraela

Największy norweski fundusz emerytalny KLP pozbył się udziałów w niemieckim koncernie Thyssenkrupp. Jak komunikuje, chce uniknąć współudziału w łamaniu praw...
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X