Czarnecki: Grupa Azoty potrzebuje wsparcia w Brukseli

28 listopada 2016, 11:00 Chemia

Polska jest jednym z liderów branży chemicznej w Unii Europejskiej. Sektor ten pozwala zmniejszać deficyt w handlu zagranicznym. Generuje wiele miejsc pracy, a będzie ich jeszcze więcej. W perspektywie długoterminowej Rosja będzie miała problem  z cenami eksportu ropy i gazu, a więc polskie perspektywy są bardzo dobre. To wymaga wsparcia ze strony państwa, i członków w Parlamencie Europejskim – powiedział podczas pierwszego Forum Kampanii Polska Chemia wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

– Rozmawiałem z przedstawicielami włoskich i węgierskich europosłów, szefów delegacji tych krajów. Na prośbę Grupy Azoty Rozmowy były prowadzone rozmowy w sprawie kadmu. Przyszłość polskiej chemii jest bardzo ważne w kontekście TTIP. Polscy europarlamentarzyści są gotowi na lobbing w interesie polskich firm i polskich interesów – dodał.

Głos zabrał również wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Według niego sektor chemiczny należy jednej z najbardziej innowacyjnych branż.

– Ponad 70 proc. produkcji branży trafia do innych branży przemysłu, a więc zapewnia miejsca pracy w całej branży. Ma znaczenie strategiczne. Ministerstwo Rozwoju wspiera badania, które pomogą w rozwoju polskiego przemysłu. Innowacje powstają dzięki wyszkolonym pracownikom.  Branża chemiczna została ujęta w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, i ma status strategiczny – powiedział wiceminister.