AlertWszystko

Czarny scenariusz OPEC: Nie uda się zatrzymać łupkowej rewolucji

Siedziba OPEC

(Reuters/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Agencja Reuters poznała czarny scenariusz z długookresowego sprawozdania OPEC. Kartel uważa, że ,,naftowy boom” w Ameryce Północnej jest stabilny i to pomimo na spadek cen surowca.

W raporcie stwierdzono, że obecnie obserwowany niski poziom światowego popytu oznacza, iż zapotrzebowanie na surowiec OPEC spadnie z poziomu 30 mln baryłek dziennie w 2014 roku 28,2 mln baryłek w 2017 roku. To z kolei stawia państwa wydobywające ropę przed wyborem: albo zmniejszenie wydobycia poniżej poziomu 30 mln baryłek dziennie albo dalsze znoszenie niskich cen.

Według prognozy OPEC wydobycie czarnego złota w państwach nie będących jego członkami będzie rosło przynajmniej do 2017 roku.

– Od czerwca 2014 roku ceny ropy naftowej notowały znaczące spadki osiągając poziom najniższy od czasu kryzysu z 2008 roku przy czym wydobycie ropy w państwach nie będących członkami ukazuje pewien wzrost – cytuje dokument Reuters.

Co 5 lat OPEC publikuje strategiczne raporty długoterminowe. Jak zauważył Reuters w raporcie z 2010 roku ropa łupkowa nie była wskazywana jako poważny konkurent dla tradycyjnej ropy. Pełna wersja raportu zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu.

Od lata ubiegłego roku cena surowca spadła o ponad połowę osiągając na początku tego roku wysokość 45 dolarów za baryłkę ropy Brent. Decyzja OPEC 27 listopada 2014 roku o utrzymaniu wielkości dziennego wydobycia na poziomie 30 milionów baryłek nasiliła spadek cen. Od tego czasu do końca stycznia-początku lutego ceny ropy zaczęły wykazywać wzrost – do poziomu 60 dolarów za baryłkę w przypadku ropy Brent, która w połowie maja kosztowała 65 dolarów.

Według źródeł saudyjskiej gazety Al Hayat kartel OPEC, podobnie jak w listopadzie, nie podejmie decyzji o ograniczeniu eksportu. Arabia Saudyjska i inne kraje będą dalej walczyć o rynek w ramach wojny cenowej. Gazeta przekonuje, że Rijad nie zamierza poświęcać udziałów na rynku dla dobra pozostałych członków OPEC dotkniętych niskimi cenami surowca.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X