BezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Czechy kupują gaz z Rosji, bo niemieckie opłaty tranzytowe są za wysokie

Gazociągi. Źródło: freepik

Gazociągi. Źródło: freepik

W listopadzie Czechy zamówiły około 95 procent rosyjskiego gazu ziemnego za pośrednictwem Słowacji. Wcześniej Czesi umożliwili sobie dywersyfikację zamówień przez zakupy w Holandii oraz dodatkowy import z Niemiec.

Czescy importerzy gazu, z powodu niskiej ceny, decydują się na zakup rosyjskiego gazu.

– Czeskie media i eksperci są zgodni w swojej analizie: różnica w cenie gazu wynika w dużej mierze z opłaty za tranzyt z Niemiec – podaje niemiecki dziennik telewizyjny niemieckiej publicznej stacji telewizyjnej ARD.

Niemiecki rząd wprowadził w 2022 roku opłatę za magazynowanie gazu. Obecnie opłata ta wynosi 2,50 euro za MWh. Na styczeń przewidziany jest wzrost tej opłaty do niecałych trzech euro za MWh.

Czechy i inne państwa krytykowały tę opłatę i wnioskowały w Brukseli o jej zniesienie, ale niemiecka ustawa dotycząca tej sprawy nadal nie została przegłosowana w Bundestagu. Ze względu na rozpad niemieckiego rządu może nie zostać rozpatrzona w ogóle.

Europa mówi stop

Z końcem 2024 roku wygasa umowa na tranzyt gazu rosyjskiego przez Ukrainę do Austrii, Słowacji, Czech, Węgier i Słowacji. W jej ramach, Rosjanie mieli płacić Ukraińcom około 800 mln euro rocznie. Wiele wskazuje na to, że umowa nie zostanie przedłużona, o czym świadczą zapowiedzi Ukrainy i Unii Europejskiej.

Tagesschau / Aleksandra Fedorska

Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy mimo sankcji


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X