Czechy podpisały kontrakt z Amerykanami i Francuzami na dostawy paliwa jądrowego spoza Rosji

29 czerwca 2022, 09:00 Alert

Elektrownia jądrowa Temelin, największa z dwóch tego typu działających w Czechach, od 2024 roku będzie otrzymywać paliwo jądrowe od amerykańskiego Westinghouse i francuskiego Framatome – podała agencja informacyjna ČTK. Tym samym zrezygnuje z paliwa rosyjskiego Rosatomu. 

Kontrakt na dostawę paliwa jądrowego ze Stanów Zjednoczonych i Francji przewidziany jest na ponad 10 lat. Wartość umowy sięgać ma kilkaset milionów euro. Zgodnie z komunikatem prasowym firma dostarczy zmodyfikowane zespoły paliwowe Robust Westinghouse.

Zlokalizowana w południowych Czechach elektrownia jądrowa Temelín otrzymuje obecnie paliwo od rosyjskiej TVEL, będącej spółką-córką Rosatomu. W Czechach oprócz elektrowni jądrowej Temelin znajduje się elektrownia jądrowa Dukowany, do której paliwo jądrowe dostarcza również rosyjska TVEL. Elektrownie jądrowe Temelin i Dukowany łącznie odpowiadają za 40 procent produkcji energii elektrycznej w Czechach. Są wyposażone w reaktory WWER-1000 i WWER-440/213 o mocy odpowiednio 1055 MW i 505 MW.

Rosatom został wykluczony z przetargu na budowę kolejnego bloku jądrowego w elektrowni Dokuwany w 2021 roku w wyniku skandalu dyplomatycznego związanego z działaniami sabotażowymi na terytorium Czech. Obecna decyzja o rezygnacji z paliwa jądrowego z Rosji spowodowana jest rosyjską inwazją na Ukrainę.

CTK/Mariusz Marszałkowski

Czesi rezygnują z rosyjskiego paliwa jądrowego