Czerwiński: Nieporozumienia nie mogą blokować budowy gazoportu

7 lipca 2015, 08:49 Energetyka
czerwińskiLNG

Postęp prac na terminalu LNG i zadania pozostające do rozpoczęcia eksploatacji komercyjnej instalacji były tematem roboczego spotkania Andrzeja Czerwińskiego, ministra Skarbu Państwa z zarządem i kadrą inżynierską inwestora – spółki Polskie LNG oraz z przedstawicielami generalnego wykonawcy inwestycji na czele z włoską firmą Saipem.

– Terminal LNG jest jednym z moich priorytetów. Rząd, w którym zasiadam, jest zainteresowany szybkim zakończeniem tej inwestycji na satysfakcjonujących dla obu stron warunkach. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę gazową, które zostały przeprowadzone od 2009 r., Polska już jest w dużej części uniezależniona od dostaw gazu ze Wschodu. Terminal będzie dodatkową asekuracją kraju – powiedział minister Skarbu Państwa.

Andrzej Czerwiński zobowiązał inwestora i generalnego wykonawcę do składania regularnych sprawozdań z postępów prac oraz niezwłocznego przekazywania informacji o ewentualnych utrudnieniach. Podkreślił, że zakończenie budowy jest wspólnym celem wszystkich stron.

– Nie można dopuścić do tego, by nieporozumienia blokowały tak ważną dla kraju inwestycję. Wymagam od was determinacji i profesjonalizmu. Będziecie rozliczani za efekty – powiedział Andrzej Czerwiński.

Obecnie terminal LNG, zgodnie z raportem generalnego realizatora inwestycji na koniec czerwca br., jest ukończony w 97,8 proc. Dostawy i montaż wszystkich urządzeń na terenie terminalu zostały zrealizowane w 100 proc. Realizowane są czynności przedrozruchowe, trwają także czynności związane z inspekcjami i odbiorami poszczególnych systemów terminalu.  Pierwszy statek ze skroplonym gazem zgodnie z zapowiedziami wykonawcy wpłynie do świnoujskiego terminalu w 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa