AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Czesi rozpatrzą umowę dotyczącą Kopalni Turów

Kopalnia Turów. Fot.: Ministerstwo Energii

Kopalnia Turów. Fot.: Ministerstwo Energii

W najbliższą środę Czeski rząd rozpatrzy ostatnią propozycję umowy dotycząca sporu związanego z Kopalnią Turów. Czescy politycy informują, że nadal jest kilka spornych zagadnień w proponowanej umowie. 

Czeski rząd rozpatrzy Polską propozycję

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał, że na środowym posiedzeniu rząd czeski rozpatrzy projekt umowy z w sprawie Kopalni Turów, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

Czeskie ministerstwo potwierdziło, że Polska w zeszłym tygodniu przesłała propozycję porozumienia.  – Zespół ekspertów czeskiego ministerstwa środowiska przygotował analizę ostatnich zmian tekstu, który zostanie przedłożony naszemu rządowi – przekazała strona czeska w zapytaniu wystosowanym przez Rzeczpospolitą.

W przypadku wycofania skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Polska proponuje inwestycje pozaśrodowiskowe po stronie czeskiej i polskiej. Działania te miałyby zniwelować powstałe szkody górnicze oraz skutki uboczne związane z działalnością Kopalni Turów do 2044 roku.

Czesi liczą, iż kwota która zostanie przekazana będzie wynosiła 50 mln euro zaś ostatnia propozycja polski opiewała na 40 mln euro. Według nieoficjalnych doniesień, polska strona ma obniżyć kwotę na rzecz Czech  do 20 mln euro. Zmiana ta wynika między innymi z wysokości kary za kontynuowanie prac kopalni.

Bez względu na rozmowy polsko-czeskie, na początku lutego ma zostać przedstawiona opinia rzecznika generalnego TSUE przed wyrokiem dotyczącym Kopalni Turów. Wyrok w sprawie kopalni może zapaść jeszcze w marcu 2022 roku.

Rzeczpospolita/Aleksander Tretyn

Wiadomo co jeszcze dzieli Czechy i Polskę w sporze o Turów


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X