Ustawa o offshore ma trafić do konsultacji przed Świętami

11 grudnia 2019, 10:00 Alert

– Staramy się, aby ustawa o morskiej energetyce wiatrowej trafiła do konsultacji publicznych jeszcze przed świętami – zapowiedział Piotr Czopek, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dodał, że spodziewa się, że w przyszłym roku znowelizowana zostanie także ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope

Czopek o przepisach dotyczących OZE

Podczas konferencji energetycznej Areopag Energetyki Odnawialnej 2019 Piotr Czopek  podsumował działania rządu w sektorze OZE. – Udało się znowelizować ustawę o OZE, gdzie wprowadzono wolumeny na aukcje, dwie główne aukcje już się odbyły w koszykach wiatrowych i słonecznych. Czekamy jeszcze na wyniki aukcji URE. Liczymy, że ofert będzie bardzo wiele, a ceny będą na zadowalającym poziomie. Liczymy, że energetyka prosumencka będzie się rozwijała dynamiczniej rozwijał także dzięki programowi Mój Prąd – powiedział.

– Mam nadzieje, że jeszcze w tym miesiącu przekażemy projekt ustawy offshore do konsultacji. Liczę, że będzie to jeszcze przed świętami – mówił

Zapowiedział on także, że w przyszłym roku będą dalsze zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczące prosumentów, klastrów energii czy spółdzielni energetycznych. – Będziemy wychodzić naprzeciw dyrektywy o OZE z 2018 roku. Mamy czasu na jej implementację do 2021 roku – podkreślił.

Bartłomiej Sawicki

Orlen zakończył badanie dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych