Czy Bruksela zapłaci Rosjanom 8 mld euro za Nord Stream 2? Ruch wyprzedzający polskiego polityka

21 stycznia 2022, 13:12 Alert
Komisja Europejska. Fot. Flickr
Komisja Europejska. Fot. Flickr

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski opublikował fragment interpelacji parlamentarnej skierowanej do Komisji Europejskiej, którego treść kwestionuje żądania odszkodowawcze rosyjskiego Nord Stream 2 AG. – Została skierowana do Unii Europejskiej na kwotę dwóch miliardów euro za stosowanie wobec gazociągu unijnej dyrektywy gazowej – napisał na Twitterze.

Dokument został zatytułowany „Ocena sprawy arbitrażu inwestycyjnego Nord Stream 2 przeciwko UE na podstawie Traktatu Karty Energetycznej” i przesłany do Komisji Europejskiej. – W dniu 26 września 2019 roku spółka Nord Stream 2 AG wszczęła postępowanie arbitrażowe przeciwko Unii Europejskiej na podstawie art. 26 Traktatu Karty Energetycznej. Powód kwestionuje zastosowanie unijnej dyrektywy gazowej, która została przyjęta przez przeważającą większość w Parlamencie w kwietniu 2019 roku – czytamy w interpelacji.

W dokumencie znajduje się zapis, że część dokumentów dotyczących sprawy została opublikowana na stronie Stałego Sądu Arbitrażowego, jednak istotne informacje zostały zredagowane. – Obejmuje to wysokość odszkodowania, której domaga się Nord Stream 2. Nord Stream 2 mówi o potencjalnej stracie ponad 8 mld euro – czytamy.

Poseł Saryusz-Wolski pyta o kwotę odszkodowania wnioskowaną przez Rosjan oraz ocenę Komisji. Jego interpelacja czeka na odpowiedź. Rewizja dyrektywy gazowej podporządkowała Nord Stream 2 prawu unijnemu. Rosjanie uważają, że na tym stracą i oczekują odszkodowania.

Twitter/Jędrzej Stachura

Saryusz-Wolski: Ruch Niemiec w sprawie Nord Stream 2 to forma nacisku na Rosję