Czy gaz skroplony z USA może rywalizować w Polsce z dostawami z Rosji? (INFOGRAFIKA)

11 grudnia 2015, 11:30 Alert
LNG Al Nuaman
Gazowiec Al Nuaman. Fot. Twitter

(PwC Polska/Wojciech Jakóbik)

Czy dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski mogą być konkurencyjne? Na dzień dzisiejszy nie. Kiedy ropa będzie droższa, prawdopodobnie tak. Z informacji uzyskanych przez BiznesAlert.pl w listopadzie wynika, że o dostawach do Świnoujścia toczą się już rozmowy z dostawcami z USA (Cheniere Energy i inni) oraz Kanady.

Według PwC Polska – firmy doradczej współpracującej z BiznesAlert.pl, niskie notowania ropy naftowej przełożyły się na ceny gazu ziemnego w Europie, które zgodnie z danymi Banku Światowego, w listopadzie 2015 r. spadły o 39% w porównaniu do średnich cen w 2014 r. Obniżyło to atrakcyjność importu LNG z USA, którego minimalna cena po dostarczeniu do Europy nieuwzględniająca marży dostawcy, nieznacznie przewyższa obecne ceny rynkowe.

Cena amerykańskiego LNG w Europie. Źródło: PwC Polska

Cena amerykańskiego LNG w Europie. Źródło: PwC Polska

Dyrektor wykonawczy Cheniere Energy Charif Souki przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy pierwszy transport LNG z Sabine Pass wyruszy w tym, czy w następnym roku. Firma podpisała już umowy z BG Group, Gas Natural, Korea Gas i GAIL na dostawy gazu skroplonego. Souki podkreśla, że firma nie spieszy się z rozpoczęciem eksportu, bo ceny LNG spadają. Jest to widoczne szczczególnie w Japonii, gdzie według Energy Aspects cena surowca spadnie z 14 dolarów za mmBtu w zeszłym roku do 7,50 dolarów w tym roku.

Cheniere przyznaje, że Europa jest dla tej firmy „naturalnym klientem” i zamierza słać na ten rynek tyle paliwa, ile zdoła. Souki ocenia, że w obecnych warunkach dostawy gazu skroplonego na stary kontynent są bardziej intratne od tych słanych do Azji.

Krótkoterminowo dostawy z USA mogą być nieopłacalne ekonomicznie, ale są atrakcyjne z punktu widzenia politycznego. W przyszłości mogą być także konkurencyjne cenowo wobec dostaw rosyjskich.

Więcej: „Gaz z Rosji jest najtańszy”, czyli lobbing za Gazpromem w Polsce i na Litwie